İdeal Haber – Son Dakika Güncel Haberler

Coronovirüsün Psikolojik etkileri

idealhaber.com yazarı Prof. Dr. Mahmut Hamil NAZİK tüm dünyayı esir alan coronavirüs’ün psikolojik etkilerini yazdı.

Coronovirüsün Psikolojik etkileri
Mahmut Hamil NAZİK
Mahmut Hamil NAZİK( hamilbey@idealhaber.com )
592
09 Mayıs 2020 - 15:25

Bulaşıcı hastalıklar, yaşamımızdaki diğer stres yapan faktörler gibi yaşam kalitemizi etkilemekte bu da başa çıkmada zorluk yaratmaktadır. Televizyonda öğrensek ya da kişisel olarak deneyimlesek de sonuç olarak hem kendi kişisel güvenliğimiz hem de ailemiz, dostlarımız, meslektaşlarımız ve topluluğumuz için üzgün, korkulu ve endişeli hissedebiliriz. Öfkeli ve stresli olduğumuz zamanlarda, aklımıza daha önceki travmatik bütün olaylar, duyguları ve anıları gelebilir ve daha da kötü hissetmeye başlarız. Bu da durumun daha da ileriye gitmesine neden olacaktır.

Yeni Coronavirüs (COVID-19), şu anda tüm dünya ve toplumları ilgilendiren önemli risk oluşturan bir bulaşıcı hastalıktır ve hepimiz bununla başa çıkma yollarını bir şekilde bulmaya çalışıyoruz. Geniş çaplı hastalıklar gibi olaylardan duygusal olarak etkilenmenin normal olduğunu ve baş etmemiz için atabileceğimiz adımlar olduğunu hatırlamak önemlidir.

Aşağıdaki bilgiler, insanların COVID-19 gibi sağlık riskleri karşısında psikolojik olarak başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Virüsün nasıl bulaştığını, belirtilerini ve semptomlarını, virüse yakalanma riskinizi nasıl azaltacağınızı ve virüsün nasıl tedavi edildiğini bilmeniz gereken önemli bilgileri içermez.

İnsanların- bir krize karşı tepkileri değişse de, COVID-19 gibi bir olay için, hastalığın kendisinden daha çok, zihinsel sağlık ve kişisel refah üzerindeki etkileri, daha fazla insanın hastalığın etkilerinden muzdarip olacaklarını görmesi muhtemeldir. Yani hastalığın, insan zihnindeki etkisi kendisinden daha büyük olacaktır. Tabi olarak bu stres ve gerginlik herkesi ve her kesimi aynı şekilde etkilemeyecektir.

Bir krizden daha fazla stres ve yılgınlık hissedebilecek gruplar;

-COVID-19 için daha yüksek risk altında olan yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar
-Çocuklar ve gençler
-Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları vb. COVID-19’la ilgilenen kişiler
-Madde kullanımıyla ilgili sorunlar da dahil olmak üzere zihinsel sağlık sorunları olan kişiler
-Endişe etme eğiliminde olanlar-özellikle sağlıkları hakkında veya daha önce veya yakın zamanda travmatik bir olay yaşamış olanlar
-Rutin rahatsızlıkları olan ve sürekli hastane ve doktora gitmek zorunda olanlar
-Engelliler-bazı türleri daha fazla
-Yalnız yaşayan veya daha az sosyal desteği olan insanlar

Riski Değerlendirme ve Başa Çıkma

Bulaşıcı hastalık salgını sırasındaki stres şunları içerebilir:

-Kendi sağlığı ve sevdiklerinin sağlığı hakkında korku ve endişe
-Uyku veya yeme düzenindeki değişiklikler
-Uyuma veya konsantrasyon zorluğu
-Kronik sağlık sorunlarının kötüleşmesi
-Alkol, tütün veya diğer ilaçların kullanımının artışı

Kendinize, arkadaşlarınıza ve ailenize bakmak stresle başa çıkmanıza ve topluluğunuzu daha güçlü hale getirmenize yardımcı olabilir.

Başa çıkma stratejileri şunlardır;

-Fiziksel olarak, kişisel olarak hasta olma riskinizi en doğru şekilde değerlendirmenize yardımcı olmak için uzman bilgisinden haberdar olmak ve rehberlik almak.
-Bilgi için; bulaşıcı hastalık uzmanları, aile hekimleri veya hemşireleri, halk sağlığı yardım hatları veya devlet web siteleri (Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı, Hastalık Kontrol Merkezi ve Dünya Sağlık Örgütü) gibi uzman kaynakları takip etmek-danışmak
-Virüs bulaşma riskini en aza indirmek için Sağlık Bakanlığı ve DSÖ vb. kurumların sağlık ve güvenlik yönergelerini izlemek
-Medyanın yanlış giden şeyleri veya istisnai olayları bildirdiğini, haber yaptığını hatırlayarak, doğru olan şeylerden veya ortak olaylardan yola çıkmak.
-Dedikodulara, efsanelere yalan haberlere, özellikle sosyal medyadaki abartılı haberler itibar etmemek

Stress hakkında akılda tutulması gereken şeyler

İnsanlar güçlü ve dayanıklıdır ve genellikle yaşamları boyunca karşılaşacakları stres faktörleriyle başa çıkmak için ihtiyaç duydukları becerilere sahiptir.
Herkes aynı olaya aynı şekilde tepki vermez ve herkes üzüntülerini aynı şekilde göstermez.
Çocukların ve toplulukların bir stres etkeni ile başa çıkma ve tepki verme biçimleri, ebeveynlerin, bakıcıların ve toplum liderlerinin başa çıkma ve tepki verme biçimlerinden etkilenir.

Stres Zamanlarında,

Kendine iyi bak:

Pandemi hakkında tekrar tekrar, sürekli haberler almak, duymak sinir bozucu olabilir, bu nedenle sosyal medya da dahil olmak üzere haberleri izlemek, okumak veya dinlemek için mola verin- azaltın.
Vücudunuza önem verin. Derin nefesler alın, açma germe hareketleri, evde jimnastik vb, veya meditasyon yapın. Sağlıklı, dengeli yemekler yemeye çalışın, düzenli egzersiz yapın, bol miktarda uyuyun ve kilo yapan kolalı, gazlı, aşırı yağlı yiyeceklerden, alkol ve uyuşturuculardan kaçının.
Başkalarıyla bağlantı kurun. Endişeleriniz ve nasıl hissettiğiniz konusunda güvendiğiniz insanlarla konuşun- sosyal mesafeye dikkat edin.
Hoşunuza giden etkinliklere katılmak da dahil olmak üzere (sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek), mümkün olduğunca normal rutini sürdürün.
Stres üst üste birkaç gün boyunca günlük aktivitelerinize engel oluyorsa, bir sağlık veya ruh sağlığı uzmanını arayın.

Ailenize iyi bakın

Hastalık tehdidi özellikle çocuklar ve gençler için yetişkinlere göre daha vahim sonuçlu olabilir. Çocuklar ve gençler kısmen çevrelerindeki yetişkinlerden gördüklerine tepki verirler. Ebeveynler ve bakıcılar COVID-19 ile sakin ve güvenli bir şekilde başa çıktıklarında, çocukları için en iyi desteği sağlayabilirler.

Çocuk veya genci desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey var

Onlarla salgınla ilgili endişeleri hakkında konuşun, gerçeği söyleyin, güvence verin ve size güvenebileceklerini bildirin
Kendilerini üzgün veya korkmuş hissetmenin iyi olduğunu bildirin ve duygularıyla başa çıkmanın yolları hakkında konuşun.
Ailenizin sosyal medya da dahil olmak üzere sürekli olarak salgın ve etkileri konusundaki haberlerin etkisi altına girmesini engelleyin. Sürekli olarak salgınla yaşamayın.
Mümkün olduğunca düzenli rutinleri sürdürmeye çalışın. Okullar kapalıysa, öğrenme etkinlikleri ve diğer sosyal rahatlatıcı veya eğlenceli aktiviteler için bir program oluşturun; organize faaliyetler iptal edilirse, bu faaliyete katılmak için bir program üzerinde çalışın veya etkinliği ev faaliyetine dönüştürün.

Çocuğunuzun veya çocuğunuzun davranışının önemli ölçüde değiştiğini fark ederseniz, durumu onlarla konuşun.

Aşağıdaki gibi davranış değişiklikleri, ek yardım için düzenlenmiş bir sağlık uzmanına başvurmanız gerektiğini de gösterebilir.

-Küçük çocuklarda aşırı ağlama veya kızgınlık, öfke ve gerginlik
-Bazı davranışlarına dönme (örneğin tuvalet kazaları veya yatak ıslatma)
-Uyku düzenindeki değişiklikler (çok fazla veya çok az) veya iştah (çok fazla veya çok az yemek)
-Aşırı endişe veya üzüntü
-Sağlıksız yeme veya uyku alışkanlıkları
-Gençlerde sinirlilik ve “davranma” davranışları
-Kötü okul performansı veya okuldan kaçınma
-Dikkat ve konsantrasyon zorluğu
-Geçmişte gerçekleştirilen faaliyetlerden kaçınma
-Açıklanamayan baş ağrısı veya vücut ağrısı
-Alkol, tütün veya diğer ilaçların kullanımı
– Karantinadan etkilenen insanlarla ilgilenmek

Karantina- bir süre başkalarından izolasyon- enfekte olan veya enfekte olabilecek kişileri başkalarına bulaşmasını önlemek için kullanılan önemli bir halk sağlığı aracıdır. Bu, ikametle sınırlı olmayı ve diğer insanlarla çok az doğrudan temas kurmayı veya hiç temassız olmayı içerir. Neredeyse herkes bunu farklı derecelerde de olsa üzücü bulmaktadır.

Karantina sırasında, dış dünya ile bağlantı kurmak önemlidir. Bu, telefon, internet ve sosyal medya kullanılarak yapılabilir. Bu araçlar, insanları yüz yüze görmek kadar iyi olmasa da, insanlarla anlamlı temas kurmanızı sağlar.

Karantinadan çıkarken, insanlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı duygular yaşayabilir:
Karışık duygular, özellikle rahatlama
Kendi sağlığı ve sevdiklerinin sağlığı hakkında korku ve endişe
Kendini izleme veya COVID-19 belirti ve semptomları için başkaları tarafından izlenme deneyiminden kaynaklanan stres
Arkadaşları veya sevdikleri için üzüntü, öfke veya hayal kırıklığı
Hastalığın temasından kaçınma korkusu
Karantina sırasında normal iş veya ebeveynlik vb. görevlerini yerine getirememe suçluluğu
Diğer duygusal veya zihinsel sağlık değişiklikleri

Karantinadaki arkadaşlarınız ve sevdikleriniz için, karantinadaki biriyle iletişiminiz önemli ölçüde azaltılmış olsa da güven verici olmak ve merhametli bir şekilde dinlemek önemlidir.

Uygun olan sıklıkta onunla iletişime geçin, böylece tecrit duygularını sınırlandırın. Duruma yanıt olarak nasıl hissettiğiniz konusunda güvendiğiniz diğer insanlarla konuşun.

Çoğu insan karantinayı ciddi zorluk çekmeden halledebilirken, bazıları karantinadayken veya serbest bırakıldığında başa çıkabilecek bazı önemli zihinsel sağlık sorunları olabilir. Bu durumda, durumu değerlendirebilecek ve gerekli bakımı sağlayabilecek ruh sağlığı uzmanlığına sahip, düzenlenmiş bir sağlık uzmanına danışın.

Psikolojik Sıkıntı Çok Fazla Olduğunda

Bir pandemi ile ilişkili hastalık riski gibi stresler insanları farklı şekilde etkileyecektir. Fiziksel olarak olduğu gibi psikolojik olarak da (örneğin endişeli hissetmek) etkilenebiliriz (örneğin, kötü uyumak). Kişisel kontrolümüzün ötesindeki stres faktörleriyle baş etmek özellikle zordur.

Profesyonel yardımın yararlı olabileceği psikolojik bir sorun veya bozukluğa işaret edebilecek belirti ve semptomlar şunları içerir:

-Kötü uyumak, çok fazla veya çok az
-Sosyal uzaklığın sınırları dahilinde bile başkalarından kaçınmak
-Baş ağrısı, mide problemleri, boyun veya sırt ağrısı
-Ağlama, ağlayımsı olma
-Daha az konuşma
-Endişeli, depresif hissetme veya panik atak geçirme
-Kızgın, suçlu, çaresiz, uyuşmuş veya şaşkın hissetme
-COVID-19 veya pandemi hakkında çok fazla televizyon düşünme veya izleme
-Yataktan kalkmak istememe
-Konsantre olmakta zorluk çekme
-Aşırı yemek yeme
-Daha fazla alkol almak veya daha fazla reçeteli ilaç alma
-Sabırsız olma
-Sevdiklerinize karşı aşırı koruyucu olduğunu hissetme

Çoğu kişi bir zamanlar yukarıda listelenen bazı belirti ve semptomlara sahip olduğunu ve COVID-19’un çoğu insan için artan strese yol açtığını hatırlamak da önemlidir. Bu belirtiler ve semptomlardan birçoğu varsa ve bunlar;

Birkaç haftanın ötesinde devam ediyorsa,
Evle ve işle ilgili faaliyetleri yapmanızı engelliyorsa, bu ikisini karıştırıyorsanız,
Rutinleriniz bozulmuşsa,
Yoğun umutsuzluk, çaresizlik veya intihar düşünceleri eşlik ediyorsa;

Bir psikolog, aile hekimi, psikiyatrist veya diğer akıl sağlığı sağlayıcıları vb. bir sağlık uzmanına danışma önerilir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI

short haircutsshort hairstylesshort haircuts for black womenshort haircuts for women

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haber izin alınmadan kopyalanamaz.

Balikesir escortAydin escortMuğla escortMaraş escortYozgat escortGiresun escortDidim escortÇorum escortErzurum escortZonguldak escortSivas escortDüzce escortTokat escortOsmaniye escortKutahya escortMardin escortFethiye escortOrdu escortAlanya escortÇanakkale escortBuca escortEfeler escortBolu mutlu sonAydın masaj salonu