• 12697
  • 0

Hedefe Odaklaşmak

 

Başarmak, başarılı olmak, bir şeyi ihtiyaç hissetmeyle başlar. Eğer birey bir şeyi ihtiyaç olarak hissetmiyorsa, başarmak için harekete geçme, hedefe odaklanma, direnme, savaşma ve yılmazlık davranışlarını sergileme konusunda sorun yaşayacaktır. Başarının birinci şartı, ihtiyaç hissetmek ve başarmak için harekete geçmektir.

 

Başarı için harekete geçen bireyin, hedefe odaklaşması ve dikkatini dağıtacak, onu yolundan alıkoyacak faktörlerden uzaklaşmış olması gerekir. Eğer birey hem başarmak istiyor hem de başka şeylerle uğraşıyorsa, henüz başarma algısı zihninde oluşmamış ve yeteri miktarda rasyonelleştirmemiş demektir. Başarı için hedefe kilitlenmenin ve asla vaz geçmememin önemi oldukça önemlidir. Sigara tiryakilerinin sigarayı bırakacaklarını söylemelerine rağmen, iki ya da üç gün sonra sigaraya tekrar başlamaları, sigarayı bırakma davranışını zihinlerinde netleştirmemiş olmalarından kaynaklanır.

 

Başarılı olmak için motivasyon önemli olmasına rağmen doğru strateji, doğru yöntem en az başarmayı istemek kadar önem arz eder. Bu konuda genellikle kullanılan metafor kirpi ve tilki metaforudur. Tilki çok şey bilir ama bildiği her şeyi çok az bilir. Kirpi bir şey bilir ve onu çok iyi bilir. Başarılı olma sürecinde bildiği o şeyi, en iyi bildiği stratejiyi uygulamak, başarılı olmada etkili bir durumdur. Başarılı olmak için kullanılan strateji, doğru seçilmelidir. Amerika’da bir profesör sınıfa bir kutu getirir ve kimsenin kutuya dokunmamasını ister. 3 gün sonra derse tekrar geldiğinde, kutuyu açar ve içerisinde ölmüş olan fareyi gösterir. Fare çöp kutusunu atıldıktan sonra kutu parçalanır. Farenin kutudan çıkmak için verdiği mücadele incelenir. Fare önce kutunun zeminini, sonra duvarlarını, sonra tavanını tırmalamış ve umudunu kesip ölümüne razı olmuştur. Profesör eline bir kumpas alır. Farenin tırmaladığı alanları ölçer. Ölçülen alanlar incelendiğinde, farenin kutuyu delip çıkması gerekmektedir. Oysa fare kutudan çıkamamıştır. Nedeni ise, birçok yeri tırmalamış ve her birini çok az tırmaladığı için enerjisini, zamanını kötü kullanmıştır. Fare sadece bir yeri tırmalamış olsaydı, çok rahatlıkla kutudan kurtulabilecekti. Genellikle başarısız olan kişiler de fareye benzer. Maymun iştahlı davranışlarla çok fazla iş yaparlar ve bir türlü başarılı olamazlar. Sınavlara çalışan öğrencilerde çok fazla konu öğrenmeye çalışmalarına rağmen, çoğunu az öğrendikleri için istedikleri başarıyı elde edemezler. Başarmak için, birkaç şeyi, çok iyi bilmek önemlidir ancak yeterli değildir. Yetkinlik düzeyini artırmak, başarılı olmak için önemli bir başlangıçtır.

 

Başarısızlığı doğru anlamak ve tanımlamak, başarılı olmada önemlidir. Matematik dersinden 30 alan öğrenci ben matematiği öğrenemeyeceğim. Benim sayısal zekâm yok diyerek, matematik öğrenmekten vaz geçebilir. Matematik dersinden 30 alan öğrenci, demek ki, mevcut matematiğe çalışma yöntemim benim matematik başarımı artırmada etkili değil. Derse çalışma yöntemimi değiştirmeliyim, bana en uygun çalışma yöntemini bulmalıyım, destek almalıyım, dediğinde başarılı olmak için doğru bir adım atmış olur. Problemleri yanlış nedenlerle açıklamak ve yanlış nedenlere dayalı çözüm yolları üretmek, başarılı olmayı kısa ve uzun vadede imkânsız hale getirir.

 

Başarmak için bireyin sosyal çevresi önemlidir. Aşırı sosyal davranışlar, alkol, kumar, sigara ve oyun gibi bağımlıklar başarısızlığa neden olur. Her 15 dakikada sigara içmek için ara vermek, dikkati dağıttığı gibi, odaklaşmayı da engeller. Zihinsel ve sportif alanlarda çalışma yapanların gece hayatı ve bağımlılıklarının olmaması gerekir. Türk futbolunun efsane ismi olarak bilinen Lefter Küçükandonyanis, iyi bir futbolcu olduğu kadar örnek özel hayatı olan bir sporcuydu. Bir röportajda, futboldaki başarısını özel hayatındaki düzene ve bağımlıklarının olmamasından kaynaklandığını anlatırdı.

 

Başarmak için, başarıyı destekleyecek çevre yaratmak gerekir. Bu amaçla ilgili, örnek davranışlar sergileyen, alan uzmanı ve ne istediğini bilen, etik değerlere bağlı kişilerle etkileşimde bulunmak, sosyal çevreyi kontrol etmek açısından önemlidir. Birey, eğer sosyal çevreyi düzenleyemez ve destekleyici bir sosyo-kültürel çevre yaratamazsa başarılı olmada her zaman sorun yaşar.

 

Başarmak için zeki olmak, üstün zekâlı olmak gerekmez. Dünyaca ünlü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar: Ben zekâya inanmam. Başarmak için çalışmaya, çabaya ve verilen mücadeleye inanırım, sözleriyle başarıyı çalışkanlığa ve bireyin kontrol edebileceği değişkenlere indirgemiştir.

 

Sonuç olarak başarmak, emek, zaman ve özveri ister. Bu konuda ilkokulda ezberlediğim ama son iki satırını hiç unutmadığım Tevfik Fikret’in “Kırık At” şiiri önemli bir motivasyon kaynağım olmuştu. ….Anladım ki iyi işler, çalışıp yorulmak ister. Bedava peynir sadece fare kapanında bulunur. Başarmak, iyi olmak ve iyi yaşamanın yolu; çalışmak, doğru yöntemle çalışmak ve hedefe kilitlenmektir.  

 

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARA AİT TÜM YAZILAR

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım