• 3194
  • 0

Vatikan istihbaratı Suriye istihbaratı ile ne görüşüyor?

Trump’ın yakın sürede ABD ordusunun Suriyeden çekileceğini açıklamasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Suriye’den gelen bir heyeti kabulünde PYD ve Türkiye için arabuluculuk yapabileceklerini söylemesi, ABD - Fransa anlaşmasını gündeme getirdi. Oysa Trump’ın çıkışı ve Macron’un sözleri birbirinden bağımsız gelişmelerdi. Ama şimdi anlaşılıyorki, Macron’un kabul ettiği Suriye heyeti sadece PYDlilerden müteşekkil değildi. Heyete başkanlık eden ve kamuoyundan gizlenen isim, Suriye İstihbarat Başkanı Ali Memlük'tü. Paris'ten sonra Roma'ya geçmişti.

 

Nitekim Fransa’nın Ortadoğu haberleriyle dikkat çeken Lomond gazetesi, Suriye İstihbarat Başkanı Ali Memlük'ün İtalya’ya gizli bir ziyaret gerçekleştirdiğini iddia etti. Gazete, Memluk’un ayrıca Ürdün, Mısır, Rusya, Irak ve Arabistan’ı da ziyaret ettiğini yazdı.


Lomond, İtalya yönetiminin bu ziyaretin gerçekleşmesi için Memluk’a özel bir uçak tahsis ettiğini belirterek, bu ziyaret AB’nin Suriye’ye uyguladığı yaptırımların ihlali olduğunu belirtti. Bu habere bakılırsa AB içinde çatlak her geçen gün belirginleşiyor.

 

PYD'nin önceki eş başkanı ve Türkiye’nin aradığı teröristler listesinde yer alan, Türkiye'den mezun Salih Müslim'in ağabeyi Mustafa Müslim; Ayn El Arap yani Kobanili bir ilahiyat profesörü. 2011'den beri Türkiye'de yaşıyor, ilmi faaliyetler yürütüyor. Mustafa Müslim kardeşi Salih Müslim'in Suriye istihbarat başkanı Ali Memlük’le 2009'dan beri bağlantılı olduğunu ve zaman zaman görüştüklerini belirtmişti. Ali Memlük’ün bağlantılı olduğu bir başka isimde kendisi gibi İskenderunlu olan Mihraç Ural veya diğer bilinen adıyla Ali Kayalı, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi lideri. Hatırlarsanız Soçi Kongresi katılımcıları arasında görülen Mihraç Ural’a Dışişleri Bakanlığı sert tepki göstermişti. THKP-C lideri Mihraç Ural'ın Rusya'nın Soçi kentinde yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne davet edildiği ortaya çıkmıştı.  Suriye Mukavemeti Liva İskenderun Halk Kurtuluş Cephesi'nin lideri Mihraç Ural'ın daha önce defalarca Suriye'de öldürüldüğü iddia edilmişti. Hatay'da hakkındaki 3 dava kapsamında, THKP-C Acilciler terör örgütü elebaşısı ve 2013 yılında Reyhanlı'da 52 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısının da firari sanığı olan terörist Mihraç Ural'ın yakalanması için kırmızı bülten çıkarılmıştı.Ural’ın eşi Suriye’nin derin ismi Cemil Esad’ın hem akrabası hem de sekreteri olan Melek Fadal. Ural’ın, Esad’ın sarayında ağırlandığı iddia edilmişti. 12 Eylül sonrası başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri ile Suriye arasında mekik dokuyan Ural, Cemil Esad’in emriyle Hatay Kurtuluş Örgütü’nü kurmuştu. Mihraç Ural günümüzde Suriye Direnişi'nin lideri konumundadır.

 

Suriye istihbarat tarihinin önde gelen isimlerinden Ali Memlük; El-Cumhuriyyetü’l-Arabiyyetü’s-Suriyya/Suriye Arap Cumhuriyeti Umumi İstihbarat Direktörü. Mihraç Ural gibi aslen İskenderunlu, Sünni bir aileden gelen Ali Memlük, 1945 Şam doğumlu. İstihbaratın değişik kademelerinde 1970’den beri çalışan Memlük, Gazi Kenan’ın emri altında Lübnan’da askeri istihbaratta ve Hava Kuvvetleri istihbaratında çalıştıktan sonra 2005 yılında şu anki görevine getirilmiştir. 

 

Memlük hem Suriye’deki değişik istihbarat yapılanmaları hem de özellikle Arap dünyasındaki istihbarat örgütleri ile iyi ilişkiler sürdürmesi ile ülkedeki istihbarat sisteminin köşe taşlarından birisi. Aynı zamanda Suudi Arabistan ve ABD ile yapılan görüşmeleri yürütmesiyle tanınıyor. Wikileaks’in yayınladığı 2007 yılında yapılan bir görüşmeye ait notlarda da belirtildiği gibi Ali Memlük ve direktörü olduğu istihbarat örgütü, Suriye içindeki az sayıdaki sivil toplum kuruluşunun ve muhalefetin bastırılmasında ve kontrol altında tutulmasında kilit konumdadır. Deraa’da başlayan ve ülkeye yayılan gösterilerin şiddet yolu ile bastırılmasında da etkin rol oynayan Memlük, ABD’nin ekonomik yaptırımlar kararına tabi tutulan Suriyeli yetkililer arasında yer alıyor.

 

İngiliz Daily Telegraph gazetesi 2015'te "Suriyeli istihbaratçı Ali Memlük'ün Türk istihbaratıyla haberleşip darbe planları yaptığı şüphesiyle ev hapsine alındığını" haberleştirmişti. Ali Memlük’ün suçlandığı bir diğer konuda; Hafız Esad'a, 1986'da darbe girişiminde bulunmakla suçlanan ve sürgünde yaşayan Beşşar Esad'ın amcası Rıfat Esad'la bağlantıya geçmek için Halepli bir işadamını aracı kullanması.


Suriyeli yetkililer ve ordu içinde Rıfat Esad'ın geri dönmesi yönünde büyük bir istek olduğu iddia ediliyor.Ancak bu haber yayınlandıktan bir kaç gün sonra Suriye Lideri Beşar Esad dedikodulara karşı kameralar karşısına Ali Memlük ile çıkarak yanıtını vermişti.


Esad, İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alaaddin Burucerdi ve ona eşlik eden heyeti kabul etmiş, Suriye ve İran arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede Ulusal Güvenlik Ofisi Müdürü Tümgeneral Ali Memlük de hazır bulunmuştu.

 

Aslında İtalyanların Suriye bağlantısı ilk değil. 2017'de Suriye Devlet Güvenlik Departmanı Yetkilisi Tümgeneral Dib Zeytin, İtalya Başkenti Roma’ya bir seyahatte bulunmuştu .

Çalışma Seyahatinde İtalyan Dışişleri yetkilileri ile görüşen Zeytun, İtalya Suriye İlişkileri hakkında çeşitli söyleşilere katılmıştı. Ziyaretin, Avustralya Televizyonuna röportaj veren Cumhurbaşkanı Esad’ın ”Batılılar bizimle gizli yollardan görüşüyor fakat bunu politik olarak inkar ediyorlar” ifşasından sonra basına sızdırılması dikkatlerden kaçmamıştı.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARA AİT TÜM YAZILAR

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım