• 681
  • 0

Siz Ne İstiyorsunuz?

Merhabalar Sevgili İdealhaber.com ailesi ve sevgili okuyucularımız. Evet bir yılı daha geçmişte bıraktık. Şimdi yeni yepyeni bir yıla merhaba diyoruz.

 

“2018” hepimize niyet ve beklentilerimizi getirsin. Zaten öyle olacağından emin olabilirsiniz. Yaşamda her şey;

  • Niyetinizin saflığına,
  • İradenizin odağına,
  • Karakterinizin kalitesine ve
  • Farkındalığınızın seviyesine bağlıdır.

 

SİZ NE İSTİYORSUNUZ?

 

Bu hafta sizlere “SEVGİ” nin inceliğini sunacağım..

 

Her bireyin “Sevgiyi” verme ve “Sevgiyi” alma şekli birbirinden farklıdır. Siz; kendinizin sevgiyi verme – alma şeklini biliyor musunuz? Şimdi sevgiyi “verme ve alma” stratejimizi öğrenme zamanı…

 

“HİZMET ODAKLI” SEVGİYİ VERME // SEVGİYİ ALMA ŞEKLİMİZ

 

Nedir Hizmet Davranışı? İletişim halinde bulunduğumuz insanlara yardımcı olmak, yüklerini hafifletmek için ortaklaşa yapılan işlerin tümüdür.

 

Bir genç kızın mutfakta annesine yardım etmesi, bir erkeğin babasıyla musluğu onarmaları, evli bir çiftin evin tüm işlerini paylaşmaları, küçük bir çocuğun yaşlı birinin poşetlerini taşımasına yardımcı olması; eve gelen misafire ikramlar hazırlamak, havluları değiştirmek, terlik getirmek gibi eylemlerin her biri hizmet davranışıdır.

 

Bizim kültürümüzde çok önemli bir yer tutan hizmet davranışı, kimilerin sevgi dili olmuş, kimileri tarafından ise sadece bir görev olarak görülmüştür.

 

Peki, hizmet davranışı nasıl “sevgi” nin ifadesi, sevgiyi hissettirme biçimlerinden biri olabilir?

 

Bu sevgi dilini öğrenen bazı insanlar, “Evet, doğru. Bana dört dörtlük hizmet eden biri, beni seviyor ve bana değer veriyordur.” Derken; bazıları ise, “Saçmalık, hizmetle sevgi mi olurmuş! Başkalarının önünde hizmetçi gibi tüm ihtiyaçlarını karşılamak…. Bunun neresi sevgi” diyecekler.

 

Çünkü her insanın sevgi dili ayrıdır ve bu farklılık evliliklerde, ilişkilerde daha net gözlemlenebilir.

 

Sevgi dilimizi sıralamakta zorluk çekebiliriz. Sevgiyi gösterme biçiminiz ile sevgiyi hissetme biçiminiz aynı olmayabilir. Evine gelen bir misafire ikramlarıyla, hizmetiyle verdiği değeri ve sevgiyi göstermek için özel çaba harcayan bir kişi, başkasının kendisine bu tür hizmetlerde bulunmasından hoşlanmayabilir. Yani sevgiyi gösterme ve hissetme biçimi farklı olabilir. Kısacası bazı kişiler, insanlara hizmet etmekten zevk alsalar da bu, onların birincil sevgi dilinin hizmet davranışları olduğunu göstermez. Çünkü sevgi dili sıralamamızı karşı taraftan beklentilerimiz belirler…

 

Sevgi dili, sevgiyi gösterme şeklimize göre değil sevgiyi başkalarından en iyi nasıl hissettiğimizi bularak sıralanır. Çünkü birçok insanla iletişim halinde olabiliyoruz. Kimine hizmet ederiz, kimine cesaret vererek yaptığı şeyi onaylarız. Kimiyle bir yerlere beraber gitmekten hoşlanırız, kimine de hediye alırız, kimine de içimizden geldiği için sarılırız. Ancak başkalarından beklediğimiz sevgi ifadesi, sevgi sıralamamız ne ise yani sevgiyi en iyi hangi yolla hissediyorsak odur.

 

Evli bir çifti düşünelim. Diyelim ki; erkeğin birincil sevgi dili hizmet davranışı olsun. Kadın için ise, son sıralarda yer alsın. Evlilikleri ilerledikçe problemleri büyüyor. Erkek evine geldiğinde eşinin sevgisini ona yapacağı hizmetlerle göstermesini istiyor. Kadınsa, eşinin kendisini sevmediğini, sadece ev işlerini yapacak birine ihtiyaç duyduğu için kendisiyle evlendiğini düşünüyor. Bu birçok kişinin benzerlerini yaşadığı küçük bir olay olsa da maalesef nice evliliklerin de bitiş sebebi olabiliyor. Sevgi dili hizmet davranışı olan bir insan, bunu emrivaki bir şekilde değil, rica cümleleri kullanarak istemeli ve sevgiyi hissetme biçiminin hizmet davranışı olduğunu çok güzel bir üslupla anlatmalıdır.

 

O zaman zorunluluk olmayacak, sevgiler kızgınlığa dönüşmeyecektir. Evinde kendini eşinin hizmetçisi değil de sevdiği olarak gören kadına onun temizliğini, bulaşığını, yemeğini ve ütüsünü yapmak çok zor gelmeyecek, her şeyi zevkle yapacaktır. Ya da kadının sevgi dili hizmet davranışı ise, eşinde istediği ufak tefek hizmetler ve yardımlar eşi tarafından ona bir sevgi göstergesi olarak sunulacaktır. Böyle olduğunda ise çok çaba sarf edebilmeden huzurlu bir aile ortamı sağlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARA AİT TÜM YAZILAR

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım