• 1147
  • 0

Özgüvenin Sevgisi

Merhabalar sevgili idealhaber.com ailesinin çok kıymetli aile bireyleri ve muhteşem okuyucularımız.

 

Bu hafta sizlere özgüven ve özgüvenin sevgisinden bahsedeceğim.

 

Özgüven, psikolojik yaşamın temel öğelerinden biri ve duygusal bir gerekliliktir. Özgüvenin özü ise kişinin kendisine olan sevgisidir yani sevecenliğidir.

 

Her şeyin başının sevgi olduğu gerçeğinden yola çıkarak özgüvenin altında yatan en önemli duygu olarak da sevgiyi gösterebiliriz. Sevgi duyduğunuz zaman kendinizi anlar, kabul edersiniz. Hata yaptığınızda kendinizi hoş görürsünüz. Kendinizden beklentileriniz mantıklı olur. Ulaşılabilir hedefler seçersiniz. Kendinizi temelde iyi bir insan olarak görürsünüz.

 

Kendinize karşı konuşmalarınız da ne kadar anlayış dolu olursa, hasta eleştirmeniniz de o derecede susturulmuş olur. Onu kendi alanında yenilgiye uğratmak için sevecenlik silahını kullanabilirsiniz.

 

Kendinize sevecenlik duymayı öğrendikçe, değerlilik duygunuzu sergilemeye başlarsınız. Çoğu insan sevecenliği dürüstlük, bağlılık ya da doğallık gibi üstün bir karakter özelliği sayar. Sevecenseniz bunu başkalarına nazik, sevimli ve yardımsever davranarak göstereceğiniz düşünülür. Bu elbette doğrudur. Ancak sevecenlik özgüven ile ilgili olduğundan yukarıda sayılan özelliklerden daha fazlasını içerir.

 

Öncelikle sevecenlik değişmez bir karakter özelliği değildir. Bu bir beceridir… Sizde yoksa sevecenliği kazanabilir varsa da geliştirebilirsiniz. Bu davranışın üç temel özelliği vardır. ANLAMAK.. KABUL ETMEK.. AFFETMEK..

 

ANLAYIN.. KABUL EDİN… GÜCÜNÜZÜ KORUYUN AFFEDİN..

 

“Mutlu olmak neden önemlidir? Elbette tanımı itibariyle kendinizi daha iyi hissedeceğiniz için, oysaki bundan çok daha fazlası mevcuttur. Mutluluk sadece hayattan daha fazla keyif almanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda hem kişisel, hem de profesyonel hayatınızda nasıl başarılı olacağınızı da etkiler.”

Mustafa Kılınç

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARA AİT TÜM YAZILAR

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım