• 3440
  • 0

BAYRAM TADINDA

Topluca kutladığımız bayramlarımız önemli bir sosyal ve dini değerlerimizdir. Değerlere olan bağlılık, bireyin toplum üyeliği ve toplumsal dokunun sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Zira, 30 Ağustos Zafer, 29 Ekim Cumhuriyet ve diğer Milli bayramlar toplumsal özgüven artırımı, ulus bilinci ve motivasyon etkisi açısından değerini öne çıkartırken, kurban ve ramazan bayramları da inanç bazlı ruhsal yapının ve sosyal dokunun güçlenmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Bayramların dini ve milli özelliğinin bilinmesi gibi toplumsal değerlerin varlığı bireyin, dolayısıyla da toplumun huzuru ve barış ortamı açısından da önemlidir. Çünkü mutluluk hormonlarının çoğaldığı ender günlerden biriside bayramlaşma ve sevgiyle kucaklaşma anlarıdır.

Kırgın, küskün ve hatta düşmanca duygular beslenilen kimi insanlardan gelen/gelecek ufak bir dostane sinyalin bile ruh dünyamızda ne kadar olumlu etki yaptığı ve büyük dostlukların küçük bir tebessümle başladığı da ayrı bir gerçektir.

Ayrıca bayramlaşma sürecinin, uzun zamandır görüşülemeyen tanıdıklarla, dostlarla haberleşilmesi, konuşulması, kırgınlıkların, küslüklerin ortadan kalkması ve dostlukların yeniden başlaması bakımından da rolü tartışılamaz. Bu itibarla bayramlaşma olgusu, dünyevi yaşamda aklıselim sahibi kişilerce göz ardı edilemeyecek kadar önemli ve değerlidir. Yeri gelmişken manevi dünyamızın önemli isimlerinden büyük Veli Şems-i Tebrizi’ ye ait olan şu dizeleri hatırlamakta da fayda var.

 

Bir şey yap güzel olsun. Çok mu zor ? O vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor? Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz… Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla. Ama hep güzel şeyler olsun. Çünkü Her insan ölecek yaşta.

 

Gerçek anlamda vücut sağlığı ve vicdan rahatlığı açısından bayram tadında nitelendirilebilecek başka değerleri de belirtmek gerekir.

Yaşamda belki de en zor olanlardan biriside, yakılacak köprülerle geçilecek köprüleri ayırt edebilme hususudur. Bu açıdan bilgi birikimli deneyimli insanların önerilerine ve sağduyuya kulak verilmelidir. Zira atılan köprüden birkaç defa geçmek zorunluluğu doğabilir veya yakılan köprü hayati öneme haiz olabilir.

Hayatımızda bize ışık tutan dostlarımıza arkamızı döndüğümüzde göreceğimiz nesne sadece kendi gölgemiz olacağından dolayı onlara karşı vefalı olmak ayrıca çok önemli bir değerdir. Vefa duygusu da kişiyi erdemli yapan, saygınlığını ve değerini büyüten büyük özelliklerdendir.

Sosyal, siyasi veya ticari kısaca her türlü ilişkilerde belki de en önemli unsur güven olgusu olduğuna göre ve güvensizliğin ruhsal tedirginliğe yol açtığı göz önüne alındığında bu hususa ayrı bir önem vermek gerekmektedir. Kısaca bayramlarımızın ilişkilerde güven tazelemenin, dostlukların ve yeni arkadaşlıkların aracısı olmasına izin verelim.

Bu vesileyle; adanmışlığın ve Hak’ka koşulsuz teslimiyetin sembolü Kurban Bayramı, İnanç ve ibadetle birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma olgusu taşıması yönüyle de büyük öneme sahiptir. Gerçek anlamda toplumsal dayanışmanın ve paylaşmanın sergilendiği bu bayramın dostluk, kardeşlik ve sevgi sarmalı içerisinde geçmesi dileğiyle tüm kardeşlerimin, arkadaşlarımın ve Türk-İslam dünyasının Kurban bayramını kutluyor, ruhsal aydınlanmamıza yardımcı olmasını diliyorum. 30.08.2017

Bayram tadında günler dileğiyle

Dr.Necmettin KARAKUŞ

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARA AİT TÜM YAZILAR

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım