• 1276
  • 0

Hem-Hem Mantığı

Hem-hem mantığına göre karşıtlar mevcut değildir.

Yani, bir kavram hem kendisidir  hem de karşıtı.

Arada kesin bir ayırım yoktur. Örneğin, canlı-cansız ayırımı  tamamen bizim zihnimizde olan  bir ayırımdır.

Öyle varlıklar vardır ki; hem canlı hem de cansız sınıfına dahil olur.  Virüsler, bu türden canlılardır. Uygun şartlarda yaşayıp çoğalırlar. Uygun olmayan şartlarda, kristal şekline dönüşüp beklemeye geçerler.  Yani virüs bir bardak veya bir kuartz kristali gibi etrafından herhangi bir besin almadan yaşamını sürdürebilir.

Yaşamını sürdürebilir,diyorum çünkü şartlar uygun olunca yeniden canlanıp çoğalmaya başlar.  Fakat akla şu soru geliyor:

“Virüs kristal halinde iken şartların uygun olduğunu nereden biliyor?”

Eğer bir cam bardak gibi olsa çevresinin önemi olmaması gerekir. Cam bardak için çevre önemli değildir.
Fakat virüs çevresinden haberdar oluyor. Demek ki kristal halinde dahi farkındalığı sürüyor. Farkındalığı olduğu sürece yaşamına devam ediyor.
Öte yandan,en başta dedik ki cansızlar da etkilere tepki ile karşı koyduklarına göre onlarda da bir miktar farkındalık vardır.

Eğer her türlü farkındalık canlılık alameti (ölçüsü) ise o zaman cansız varlık olmaması gerekir.

Her varlık belli bir ölçüde canlıdır.  Maddeyi oluşturan atomlar dahi canlı sayılır. Elektronlar yörüngelerinde dönmekte,atomun çekirdeği titreşip hareket etmektedir. Atom da elektrik ve manyetik kuvvetlere tepki gösterir.  Demek ki, basit anlamda farkındalık her nesnede olduğuna göre her nesne belli bir ölçüde canlıdır.

Farkındalığı idrak bahsini iradeyle bütünleştirdiğiniz zaman! Kendiniz olma halini de kavrarsınız.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARA AİT TÜM YAZILAR

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım