haber oku
ads

Yargıyı Hızlandıracak Yasa Tasarısı

ideal Haber ~ 04 Haziran 2012 ~ Haber

”Yargının hızlandırılmasını” amaçlayan tasarı, TBMM Başkanlığına verildi. Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını öngören tasarı, birçok eylemi hapis cezası konusu olmaktan çıkarıyor.

-PASAPORT KANUNU’NDAKİ HAPİS CEZALARI KALKTI-
Pasaport Kanunu’nda yapılan değişiklikle, yurt dışına pasaportsuz çıkan ya da Türkiye’ye pasaportsuz giren vatandaşlar ile yabancılara hapis cezası verilmeyecek, yalnızca para cezası uygulanacak.
Pasaportları olsa dahi Bakanlar Kurulunca belirlenen mahallerden başka yerlerden Türkiye’ye giren veya Türkiye’den çıkanlara da sadece para cezası uygulanacak.
Söz konusu para cezaları konusunda ilgili kolluk birim amiri yetkili olacak.
-AĞAÇ KESENLERE PARA CEZASI-
Orman Kanunu’nda yapılan değişikle ormanlardan ağaç kesenlere verilen hapis cezası da kalkacak. Yerine para cezası verilecek.
Harçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikle de ceza mahkemelerinin kararlarına Cumhuriyet savcılarının yapacakları itirazlardan harç alınmayacak. Buna karşın birçok başvuru harç konusu yapılarak, yargılamayı uzatmaya yönelik yapılan başvuruların önlenerek yargıdaki iş yükünün azaltılması amaçlanıyor. Buna göre, ceza mahkemesi kararlarına karşı yapılacak temyiz başvurusu harca tabi olacak. Harçlar 40 ile 100 TL arasında değişecek.
Noterler terk eden eşin ortak konuta davet edilmesi ve mirasçılık belgesi verilmesi işlemlerini yapabilecek. Bu işlemler harca tabi olacak.
-DANIŞTAYA İLİŞKİN DÜZENLEMELER-
Danıştayın ilk derece mahkemesi olarak baktığı davaların kapsamı daraltılıyor. Buna göre, bakanlıkların tüm düzenleyici işlemleri yerine sadece ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlerine karşı açılacak davalara Danıştayda bakılacak. Bu nitelikte olmayan işlemlere karşı ise idare ve vergi mahkemelerinde dava açılacak.
Tasarının yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarihten önce ilk derece mahkemesi olarak Danıştayda açılmış ve tasarıyla idari ve vergi mahkemelerinin görev kapsamına alınan davalar, Danıştayda bakılarak sonuçlandırılacak.
Danıştay Başkanlık Kurulunun verdiği kararlara itiraz yolu getiriliyor. Danıştayın üye tam sayısının üçte 1′inin 7 gün içinde başvurması üzerine Başkanlık Kurulu kararlarına Danıştay Genel Kurulu nezdinde itiraz edilebilecek. Genel Kurul, Başkanlık Kurulu kararlarını aynen onaylayacağı gibi değiştirerek de onaylayabilecek.
Danıştayın görevlerini yerine getirirken gelişen teknolojiden yararlanabilmesi için ”Bilgi İşlem Merkezi Müdürlüğü” kurulacak.
İdare ve vergi mahkemelerinin, ilk derece mahkemesi olarak bakacağı anlaşmazlıklar da yeniden düzenleniyor.
Tasarının yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarihe kadar bu mahkemelerde görülen davalar Danıştayda temyiz edilmeye devam edilecek.
Tasarıyla Danıştaya 91, Yargıtaya ise 136 personel kadrosu ihdas edilecek.
Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi hakkında, tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine; kullanmamakla birlikte, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi hakkında, denetimli serbestlik tedbirine karar verilebilecek. Bu karar, yargılamanın durdurulmasına ilişkin sonuçları doğuracak.
Yetkisizlik kararı ile gelen bir soruşturma dosyasını ele alan cumhuriyet savcısı, yetkisiz olduğu kanaatine varırsa yetkisizlik kararı verecek. Yetkili savcılığın belirlenmesi için soruşturma dosyasını, yargı çevresinde görev yaptığı ağır ceza mahkemesine en yakın ağır ceza mahkemesine gönderecek. Mahkemenin verdiği karar kesin olacak.
İstinaf mahkemelerinin hapis cezasından çevrilen adli para cezaları hariç, bakacağı adli para cezasına mahkumiyet miktarı 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılıyor. Bu hüküm, istinaf mahkemeleri faaliyete geçinceye kadar geçerli olmayacak.
-TUTUKLULARA DA CENAZEYE KATILMA İZNİ-
Hükümlülerin ana, baba, eş, kardeş ve çocuk cenazesine katılmasına ilişkin madde yeniden düzenleniyor. Buna göre, hükümlü, mahkum olduğu cezaevinin bulunduğu yerleşim biriminin dışında da cenaze törenlerine katılabilecek. İzin süresi de yeniden belirleniyor. Buna göre, hükümlü yol süresi hariç 2 gün izin kullanabilecek.

1 Ocak 2016 tarihine kadar asliye ceza mahkemelerinde yapılan duruşmalarda Cumhuriyet savcısı bulunmayacak ve katılma hususunda savcının görüşü alınmayacak. Ancak verilen hükümler ile tutuklama veya salıvermeye ilişkin karlara karşı savcının kanun yoluna başvurabilmesi amacıyla dosya gönderilecek.

Yine aynı tarihe kadar, istinaf mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcılığı ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğname düzenlemeyecek.
Temyiz incelemesi sırasında tarafların duruşma talep edebilmesi için öngörülen parasal değer artırılıyor. Buna göre, 20 bin lira olan miktar 50 bin liraya yükseltiliyor.
Yabancı ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarından, Türkiye’de haklarında bir suçtan dolayı kovuşturma yapılanlarla, Türk mahkemelerince mahkum edilmeleri nedeniyle elçilikler pasaport iptali yapmayacak.
Yargıtay ve Danıştay dairelerinin hakim ve savcılara not vermesi uygulaması kaldırılıyor.
Evlendirme memurunun evliliği ret kararına karşı açılan davalar ile nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davalarında Cumhuriyet savcısı bulunmayacak.

ads

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve videolar, sitemiz kaynak gösterilmek veya ilgili sayfamıza bağlantı verilmek koşuluyla yayınlanabilir. habere yorum yapın

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Oyun

Yazarlar

Elmas KAYRAN
HAYAT BİR KAPI İSE ANAHTARI TIP BİLİ
yazar
Hikmet KORKUT
Vicdan, insana güzel davranışı ve güzel
yazar
Fuat Türker
Sürekli insandan yiyen ve çalan bir düşm
yazar
Alihan KOŞMAZ
Bediüzzaman’a ait bu söz, İslam Birliği'
yazar
Berkhan GÜNGÖR
Sandy kasırgası hızı saatte 140 kilometr
yazar
Ahmet ACAR
“Kâinat mescid-i kebirinde Kur’ân kâinat
yazar
Hilal GÜMÜŞ
“Gerçekten Allah, eşi konusunda seninle
yazar
Fuat Türker
Ey af ve mağfireti her zaman en güzel me
yazar
Buğrahan GÜNGÖR
Türkiye Halklarının 30 Ağustos Zafer Bay
yazar
Fuat Türker
Bir sabah internette "Bayram sabahları d
yazar