Yaz saati uygulamasına Danıştay engeli

  • 1207
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 15:03

Danıştay'ın, yaz saati uygulamasını kalıcı hale getiren Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiği haberi alındı...

Türkiye 27 Mart 2016 tarihinde son kez yaz saati uygulaması için saatleri ayarladıktan sonra bir daha "doğal saat" olarak da bilinen kış saati kullanılmamıştı. Burcu Berent isimli vatandaş buna itiraz edip konuyu Başbakanlık ve Enerji Bakanlığı'na karşı dava açmıştı.

Danıştay Onuncu Dairesi yeni uygulamanın yürütmenin durdurulması talebini kabul etmemişti. Berent'in buna da itiraz etmesi üzerine konu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gitti. Kurul bugün açıklanan kararı ile bu yürütmeyi durdurdu.

Kararda, 697 sayılı kanuna göre Bakanlar Kurulu'nun başlangıç ve bitiş tarihlerini belirterek yaz saati uygulamakla yetkilendirildiği, söz konusu karar ile bu yetki kullanımının aşılıp yaz saatinin kalıcı kılındığı ifade edildi.

Bu Ne Demek? ve Şimdi Ne Olacak?

Danıştayın bu kararı, hükümetin dava konusu uygulamayı durdurmasını gerektiriyor. Ama hükümet, 697 sayılı kanunu iptal eden yeni bir kanun çıkartıp yaz saati uygulamasını bir kez daha kalıcı hale getirebilir.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım