Yaşamını yitiren Hasan Celal Güzel Kimdir?

Son Güncelleme: 19 Mart 2018 Pazartesi 08:30

Denizli ilinde fenalaşmasının ardından ambulans uçak ile gece yarısında Ankara iline gönderilen eski bakan Hasan Celal Güzel yaşamını yitirdi. Bir süredir böbrek yetmezliği tedavisi gören Hasan Celal Güzel kimdir? İşte detaylar…

Yaşamını yitiren Hasan Celal Güzel Kimdir sorusunun cevabı merak ediliyor. 73 yaşındaki eski bakan Hasan Celal Güzel fizik tedavi görmek için Denizli iline gitmiş ve rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Bir süredir böbrek yetmezliği sebebi ile nakil bekleyen Güzel, Denizli’de yoğun bakıma alınmış ama durumu ağırlaşınca Ankara’ya sevk edilmişti. Sabaha karşı alınan haberle Hasan Celal Güzel’in vefat ettiği öğrenildi.

HASAN CELAL GÜZEL KİMDİR?

1945 senesinde Gaziantep ilinde doğan Hasan Celal Güzel, İlk ve ortaokul eğitimini Malatya ilinde aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden mezun olan Güzel, Makro ekonomi alanında "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" isimli tezini sundu.

Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) değişik ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcılığı, uzman ve sektör sorumlusu görevlerinde çalıştı.

Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İZDK Genel Müdür Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi birçok görevde yer alan Güzel, 24 Ocak 1980 tarihinde ekonomik istikrar önlemlerinin alınmasında çok mühim bir rol oynadı. 1983 senesinde 38 yaşında Türkiye'nin en genç Başbakanlık müsteşarı unvanını aldı.

Bunların yanında; çeşitli üniversitelerde, akademilerde ve Kara Harp Okulu'nda ekonomi, maliye, hukuk, ekonomik ve sosyal tarih, ekonomik sistemler-doktrinler ve kamu yönetimi konularında öğretim görevlisi olarak eğitim verdi ve akademik çalışmalarda bulundu.

1986 senesinde girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden (ANAP) Gaziantep Milletvekili seçildi ve Turgut Özal Hükümeti'nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak çalışmalarda bulundu. 1987 senesinde genel seçimlerinde tekrar milletvekili seçildi. Seçimlerin ardından Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. Ayrıca, 1986-1989 seneleri  arasında Dışişleri Bakan Vekilliği görevinde bulundu. 1989 yılında yapılan ANAP Olağanüstü Kongresi'nde Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için adaylığını koymasına rağmen seçilemedi.

23 Kasım 1992 senesinde Yeniden Doğuş Partisi'ni (YDP) kurdu ve bu partinin Genel Başkan seçildi.

1994 senesinin sonunda "YENİ TÜRKİYE" adındaki 2 aylık akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Burası 8 senede bir okul haline dönüştü. Bu süre içinde 3 bin 500'ün üzerinde makale ve 40 bin sayfalık külliyat ortaya çıkarıldı. Ayrıca Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi'ni kurarak demokrasi üzerine kitaplar yayınladı. 1998 Yılında Cumhuriyetin 75. Yıldönümü münasebeti ile 5 ciltlik bir 'Cumhuriyet' çalışması, Osmanlı'nın 700. Kuruluş yıldönümü için 12 ciltlik uluslararası 'Osmanlı araştırması ve 2002 yılında 21 ciltlik uluslararası 'Türkler' çalışmasını gerçekleştirdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım