Ünlü şair Ülkü Tamer, vefat etti. Ülkü Tamer, kimdir?

  • 1624
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 02 Nisan 2018 Pazartesi 08:28

Türk Edebiyatında son dönemin ileri gelen şairlerinden Ülkü Tamer, 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Peki, Ülkü Tamer kimdir? İşte Ülkü Tamer’in yaşam hikayesi.

Ünlü şair Ülkü Tamer, 81 yaşında yaşamını yitirdi. Bodrum'un Turgutreis Mahallesi'nde yaşamına devam eden Tamer, geçirdiği rahatsızlık sebebi ile evinde hayata gözlerini yumdu.

Herkesçe çok iyi bilinen "Güneş Topla Benim İçin" adındaki şarkının da söz yazarı olan Tamer'in cenazesinin, yarın Turgutreis Merkez Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından Gümüşlük Mahallesi'ndeki mezarlıkta defnedileceği öğrenildi.

ÜLKÜ TAMER KİMDİR?

1937 senesinin 20 Şubat’ın hayata gözlerini açan Ülkü Tamer, Gaziantep ilinde dünyaya geldi. Çocukluğu ve ilköğrenimi Gaziantep ilinde geçen Tamer, ortaöğretimini İstanbul ilinde sürdürdü. 1958 senesinde Robert Koleji'nden mezun olan Ülkü Tamer'in lise senelerinde şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başladı.

Öğrenimini bir süre Gazetecilik Enstitüsü'nde sürdüren Ülkü Tamer, 1964-1968 seneleri arasında oyunculuk yaptı. 1950'li senelerde ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biriydi. İkinci Yeni'ye, bu akımın ana karakteristikleri oluştuktan sonra dahil olmasına rağmen, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişi ile dikkatleri çekti.

1991 senesinde dört öyküsünü içeren "Alleben Öyküleri" isimli öykü kitabını, 1997'de ise "Alleben Anıları" isimli öykü kitabını yayımladı. Bunu, 1998'de yayımlanan "Yaşamak Hatırlamaktır" adlı anı kitabı izledi. Oyunculuk dönemi anılarını içeren "Bir Gün Ben Tiyatrodayken" 2003'te yayımlandı.

Euripides, W. Shakespeare, A. Çehov, B. Brecht, A. Miller, E. lonesco, J. Steinbeck, T. S. Eliot, H. Ibsen gibi yazarların otuzdan fazla oyununu çevirdi. Bu oyunlarının pek çoğu özel tiyatrolar tarafından sahnelendi. Birçok şiir antolojisi de hazırladı.

Edith Hamilton'dan Mitologya çevirisi ile TDK 1965 Çeviri Ödülü'nü kazandı. "İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür"(1966) adlı kitabıyla 1967 Yeditepe Şiir Ödülüne, 1979'da çevirileri nedeniyle Macaristan Halk Cumhuriyeti'nce verilen Endre Ady Ödülü'ne, "Alleben Öyküleri" adlı öykü kitabıyla 1991 Yunus Nadi Ödülü'ne, 2014 yılında "Bir Adın Yolculuktu" adlı kitabı ile Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'ne değer bulundu.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım