Türk tarihinin yeniden yazıldığı gün: 18 Mart

  • 1224
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 18 Mart 2018 Pazar 11:05

Dünya harp tarihi içinde 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin çok mühim bir yeri vardır. 18 Mart’ta Çanakkale şehitleri büyük bir zafere imza atarken destan yazdılar.

Metrekare başına 6 bin merminin düştüğü ve 6 milyonda bir olasılık olan mermilerin havada çarpıştığı bu destan hep zihnimizde, kalbimizde kalacak. Çanakkale, Türküler ile gönüllere nakşedilerek hiç unutulmayacak.

Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümüne eriştik. Çanakkale şehitlerini hatırlamak amacı ile ülkenin dört bir yanında törenler yapılırken 250 bin şehit verdiğimiz ve “Çanakkale Geçilmez” dediğimiz tarihi zafer dünya harp tarihinde çok mühim bir yere sahip.

Sakarya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanı ve Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, geleceğe daha güvenli bakılabilmesi ve Çanakkale ruhunun genç nesillere aktarılabilmesi, Türkiye’nin bu topraklarda yaşatılabilmesi için şart olduğunu ifade etti.

Sakarya Üniversitesince, Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü sebebi ile Kültür ve Kongre Merkezi’nde anma organizasyonu yapıldı. Faaliyette ‘Tarihin Işığında Çanakkale Zaferi’ isimli bir sunum gerçekleştiren Selvi, Çanakkale’de 250 bin şehidin her birinin fert fert başından geçen olayların olduğunu belirtti.        

Selvi, Çanakkale Zaferi’nin, insan kaybı olarak, savaş süresi içinde cepheye gönderilen asker sayısı bakımından, şehitler ve karşı tarafta yaşanan kayıplar açısından karşılaştırıldığında, dünya harp tarihi içinde ilk üç sırayı alabilecek bir zaferler bütünü olduğunu dile getirdi. Selvi savaşı kazandıran ruhun teknolojik gelişmeler değil manevi ruh olduğunu belirtti.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım