Tahran açıkladı: Gözaltı yok... Eğitilecekler!

Son Güncelleme: 29 Aralık 2017 Cuma 12:55

İran'ın başkenti Tahran'dan İslami kıyafet kurallarına uymayan kadınların artık gözaltına alınmayacağı açıklaması geldi. Fakat yasayı ihlal kadınlar polis tarafından yapılan eğitimlere katılacaklar.

Tahran polisi 1979'daki İslam Devrimi'den beri uygulanan İslami kıyafet kurallarını ihlal eden kadınların artık gözaltına alınmayacağını beyan etti. Fakat bu uygulama yalnızca Tahran bölgesinde geçerli olacak. 

'ŞU ANA KADAR 7913 KİŞİ EĞİTİM ALDI'

Reform yanlısı Şark gazetesi Tahran Emniyet Müdürü Tuğgeneral Hüseyin Rahimi'nin,

"İslami kıyafet yasasına uymayanlar bundan böyle gözaltı merkezlerine götürülmeyecek, haklarında dava açılmayacak" dediğini yazdı.

Rahimi "Biz eğitimler sunuyoruz ve şu ana kadar bu sınıflarda 7913 kişi eğitim aldı" dedi. Rahimi Tahran bölgesinde 100'den fazla eğitim merkezinin bulunduğunu da belirtti.

SÜREKLİ İHLAL EDENLERE YASAL İŞLEM

Yarı resmi haberi ajansı Tasnim de kıyafet kurallarını ihlal edenlerin 'polis tarafından verilecek eğitimlere' katılacağını duyurdu. Tasnim yasayı sürekli ihlal eden kadınlara yasal işlem uygulanabileceğini de vurguladı.

1 SENE ÖNCE 7.000'DEN FAZLA GİZLİ AHLAK POLİSİ OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

Rahimi'nin selefi Hüseyin Sacedinya  ise Nisan 2016'da İslami kıyafet kurallarına uymayanları rapor etmek için 7.000 gizli ahlak polisinin Tahran sokaklarında görev yaptığını açıklamıştı. 

İstatistiklere ulaşmak zor olsa da Tahran trafik polisi 2015'te araçları içinde 'kötü hicab' içinde bulunan 40.000 kadın ile alakalı işlem yaptığını kaydetmişti.

RUHANİ 'POLİSİN İŞİ DEĞİL' DEMİŞTİ

Hemen hemen 40 senedir İranlı kadınlar gevşek başörtüleri takarak, saçlarının bir kısmını dışarıda bırakarak ya da oje sürüp makyaj yaparak İslami kıyafet giyme zorunluluğunun sınırlarını zorluyordu. 

Özellikle kentin varlıklı semtlerinde bu yasağın delindiği daha net şekilde görülüyordu. İran'daki ahlak polisi genellikle İslami kıyafet kuralını ihlal eden kadınları gözlatına alıyor ve onları polis aracına götürüyor. Ardından kadının ailesi aranarak yeni kıyafetler getirilmesi isteniyor.  Ayrıca gözaltına alınan kadına yasayı tekrar ihlal etmeyeceğine yönelik bir form imzalatılıyor.

Aynı şekilde şort giyen erkeklerde benzer uygulamaya maruz kalabiliyor. Ilımlı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi 2013'te iktidara taşıyan genç ve reform yanlısı İranlılar ise, İslami giyim kurallarının ihlaline yönelik cezaların azaltılmasını talep ediyor.

Ruani 2015'te polislere yaptığı bir konuşmada

"İslam'ı zorla kabul ettirmek polisin işi değil. Hiçbir polis Allah ya da peygamber öyle istediği için bunu yaptım diyemez. Birçok dini konu kişisel inanç ile alakalıdır" demişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım