Senede 120 bin kadın şiddet görüyor! 2 e-kelepçe kaldı!!!

Son Güncelleme: 09 Ekim 2017 Pazartesi 09:48

Kadına şiddet uygulayanlara 2 senedir elektronik kelepçe takılıyor. Senede ortalama 120.000 kadın erkek şiddetine mağdur kalırken bu suçu işleyenlere takılmak üzere yalnızca 2 kelepçe kaldı. Diğer 28 kelepçe ise halen kullanılıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya'da, 2 senedir kadına şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe takılıyor. Senede 120.000 kadın erkek şiddetine maruz kalırken, bu suçu işleyenler için sadece 30 e-kelepçe tahsis edildiği açığa çıktı. 28'i halen kullanılıyor. Şu an elde yalnızca 2 e-kelepçe var.


BAKANLIKLAR PROTOKOL İMZALAMIŞTI

Alınan haberlere göre Türkiye'de bir senede ortalama 120.000 kadın, erkek şiddetine maruz kalıyor. İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında 2015'te imzalanan protokol kapsamında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Ankara ve İzmir'de elektronik kelepçe uygulamasına başlandı. İki sene içinde yapılan çalışmalar neticesinde elektronik kelepçe uygulaması yapılan kent sayısı 6'ya çıkartıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya'da kadına yönelik şiddet uygulayanlara mahkeme kararıyla elektronik kelepçe takılıyor. 

Fakat, üç bakanlık arasında yapılan protokolle takılmaya başlanan elektronik kelepçeler için belli sayıda kontenjan ayrıldığı ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı'nın, kadına yönelik koruyucu yöntemlerden olan elektronik kelepçenin yılda 30 kişiye takılmasına onay verdiği öğrenildi. İstanbul ve Bursa'da şu ana kadar kimseye e-kelepçe takılmadığı ifade edildi.

4 ŞEHİRDE 28 KİŞİ

Elektronik kelepçe uygulaması ile şu anda 4 şehirde 28 kişi takip altında tutuluyor. 6 aylık takip süreleri dolduğu zaman kelepçeler çıkarılarak, başka vakalardaki şüphelilere mahkeme kararıyla takılıyor. 2 yıllık zaman zarfında 6 ilde şiddet uygulayan 60 kişiye elektronik kelepçe takıldı. 

2018 yılında uygulamanın yaygınlaştırılması için Adalet Bakanlığı'na daha fazla kelepçe tahsisi için başvuruda bulunulacağı bildirildi. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınan diğer koruma yöntemleri arasında kimlik değiştirme, kadın sığınma evleri, evden uzaklaştırma, yakın ve uzak koruma tahsisi önlemleri de bulunuyor. Şiddet mağduru 120.000 kadından 70.000'inin sadece yakın ve uzak koruma olarak tabir edilen yöntemlerle korunduğu, 300'ünün kimliğini değiştirdiği ve diğerlerinin ise kadın sığınma evlerinde kaldığı dile getirildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım