RTÜK'te 'şortlu çocuk tahrik eder, etmez' tartışması

Son Güncelleme: 28 Aralık 2017 Perşembe 08:34

TV8’de ekranlara gelen Yetenek Sizsiniz programında yaşları 7 ile 11 arasında değişen küçük kız çocuklarının şort giyerek yaptıkları dans gösterisi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) 'tahrik' tartışmasına yol açtı.

Cumhuriyet'ten alınan haberlere göre, TV8’de 14 Aralık’ta ekranlara gelen Yetenek Sizsiniz programı, üst kurulda sert tartışmalara sebep oldu. 

Şikayet üzerine hazırlanan uzman raporuna göre, programda, performanslarını sergilemek üzere yaşları 7 ile 11 arasında değişen kız çocuklarından oluşan 'Queen of The Dans' grubu sahne aldı. RTÜK uzman raporunda, gösteri ile alakalı olarak,

“Çocukluğun saflık ve masumiyetine tezat görüntüler içinde sahnede arzı endam eden kızlar, yaşlarına uygun olmayan kıyafet ve makyajlarla dans gösterilerini tamamlamışlar, söz konusu yarışmada yayın yoluyla istismar edilmişlerdir. Yayın kuruluşunun en büyüğü 11 yaşında çocukların ihmal ve istismar edilmesine aracılık ettiği değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı. 

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olduğunun ifade edildiği raporda, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi’nin de

“Taraflardan her biri, medyayı çocukların cinsel suistimali ve cinsel istismarının tüm yönleri ile ilgili uygun bilgileri sağlamaya teşvik edecektir” maddesi anımsatıldı.

Raporda, kanala, 'yayınlar çocuklara karşı istismar içeremez' ilkesini ihlal ettiği gerekçesi ile, bir önceki ay reklam gelirlerinin yüzde 5’i kadar idari para cezası ve 5 gün program durdurma cezasının verilmesi istendi. Rapor geçen hafta üst kurul toplantısında gündeme geldi.

Üyeler arasında tartışma çıktı. Alınan bilgilere göre kanalın cezalandırılması isteyen AK Partili üyeler, şortlu görüntülerinden 'milletin tahrik olduğunu' ifade etti. Muhalif üyelerin ise bu skandal sözlere karşı “O zaman size de pedofil derler” karşılığını verdiği öğrenildi.  

Tartışmalar sebebi ile kanala ceza isteyen raporda karar yeter sayısı çıkmadı. Rapor bu perşembe günü düzenlenecek üst kurul toplantısında yeniden gündeme gelecek.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım