Marmara depreminden kaçış yok!

Son Güncelleme: 08 Mart 2018 Perşembe 09:30

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara Bölgesi'ni işaret ederek burasının tarihte birçok depreme maruz kaldığını, burada bir enerji biriktiğini ve bir gün mutlaka deprem olacağını, bundan kaçışın olmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara üniversitesinin 'Açık Ders' etkinliği çerçevesinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde organize edilen "Deprem: Bildiklerimiz, Bilemediklerimiz" isimli programda konuşma yaptı.

1900’lü senelerden beri İstanbul ilinin etkileyecek büyük bir depremin olmadığını ve bunun mühim bir veri olduğunu ifade eden Özener, 1766, 1894, tarihlerinde Marmara'da büyük depremlerin olduğunu, burasının tarih boyunca pek çok depreme maruz kaldığını, burada bir enerjinin biriktiğini ve bir gün mutlaka olacağını ifade ederek, bundan kaçışımız yok, dedi. Marmara'da 1900'lerden sonra 4'ten büyük depremlerin olduğunu belirten Özener, ama 7'lik bir depremin İzmit'ten başka görünmediğini dile getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara Denizi’nin içerisinden geçen fay hattı konusunda bilim adamlarının değişik görüşlerinin olduğunu anımsatarak, hangi fay modeline göre, neresinin kırılacağı ile alakalı çok fazla bilinmeyenin olduğunu vurguladı.

İstanbul ilinde deprem erken uyarı sisteminin olduğunu fakat bunun yanlış anlaşıldığını ifade eden Özener, Marmara Denizi içinde 10 adet istasyonun olduğunu, İki deprem arasında, ortalama 5 saniye yıkıcı dalga arasında farkın olduğunu ve bu sayede ikinci yıkıcı depremin ortalama 5 saniye önceden belirlendiğini söyledi.

Bu bilginin İGDAŞ gibi Marmaray gibi acil durumlarda tedbir alınması gereken otomasyon sistemlerine iletebildiğini ifade eden Özener, bu işlemin yıkıcı bir depremin hasarlarının azaltılmasını sağladığını, depremin şiddetli olacağı yerleri AKOM ve AFAD'a iletip yardım ekiplerinin nereye yönlendirilmesi gerektiğini tespit ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım