Manisa'da gerdek gecesi damat kaçtı! Başına ödül kondu!

  • 1117
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 20 Kasım 2017 Pazartesi 09:17

Manisa ilinin Yuntdağı yöresine özgü geleneksel düğün eğlencelerinden "düğün işkencesi" sebebi ile düğün sonrası kendisine yapılacaklardan korkan damat, gelini bırakıp kayıplara karıştı.

Yunusemre ilçesi Yağcılar Mahallesi'nde geçimlerini tarım ile sağlayan 26 yaşındaki Ferhat Balaban, 26 yaşındaki Berivan Aksoy ile dünyaevine girdi.  Genç çift için oturdukları mahallede dün düğün töreni yapıldı.

Düğün sonrası sağdıçları tarafından kendisine yapılacak olan "düğün işkencesinden" haberdar olan damat, gelinin eve getirilmesi esnasında, evin arka bahçesinden kaçtı. 

BAŞINA ÖDÜL KOYDULAR 

Damadın sağdıçlarından Cihan Balaban, AA muhabirine, geleneklere göre mahallede evlenen her damada "işkence" yapıldığını ifade ederek, ilk defa bir damadın mahalleyi terk ettiğini belirtti. 

Diğer sağdıçlar ile birlikte sabaha kadar bekleyeceklerini söyleyen Balaban, şöyle konuştu: 

"Yıllardır bizim mahallenin bir geleneği ve göreneği var. Sağdıçlar olarak düğünün güzel olması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu zamana kadar görülmemiş bir şey oldu. Damat mahalleyi terk etti. Geçtiğimiz senelerde bize yapılan işkencelerin acısını çıkarmak istiyoruz. Damadı bulup getirene veya saklandığı yeri söyleyene 500 lira verilecek." 

Oğlunun kalabalık sağdıç grubunun içinden çıkarak kaçmasından dolayı alay eden baba Hasan Balaban da gülerek oğlunun kaçmasına sebep olan sağdıçlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.. 

Anne Ummuhan Balaban ise oğlunu sağdıçlar yüzünden kaçtığını belirterek,

"Benim çocuğuma işkence edecekler diye ben korkuyordum. Hatta 'Bana uyku hapı içirsinler, görmeyeyim ne yapıyorsa yapsınlar' dedim. Nasıl oldu ben de anlamadım. Çocuğum kaçmış kurtulmuş. Benim çocuğumu bulsunlar." diye konuştu. 

NE YAPILIYOR?

Mahalledeki "düğün işkencesi" geleneğine göre damadın boynuna çan, sırtına semer takılıyor, daha sonra ise ayakları beton harcının içine konulan damat, soğuk suyla ıslatılıyor. Bununla da yetinmeyen sağdıçlar, damadı ahıra götürerek, hayvanların içinde gezdiriyor. Sonrasında ise damadın yüzüne un ve boya dökülüyor. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım