Kışkırtmak ve bilip bilmeden kışkırmak...

Son Güncelleme: 24 Ekim 2017 Salı 07:25

Ahmet Hakan bugünkü yazısında Abdülmecid Köşkü’nde sergilenen modern sanat eserleri sergisine yapılan saldırıyı konu aldı.

Yazısında herkesin her şeyi eleştirme hakkının sonuna kadar olduğunu ama bunun kaba kuvvet ve şiddetle olmayacağını vurgulayan Hakan, saldırıyı yapanların hiçbir şey bilmeden sadece bir kişinin kışkırtması ile dolduruşa gelmemeleri gerektiğini belirtti. İşte o yazının bahsi geçen bölümü: 

HALİFE Abdülmecid Köşkü’nde modern sanat eserleri sergilenmiş.
Eserlere baktığımda aklıma gelen tek cümle şu:

Üryanlığın yalın ve müstekreh vurgusu!

*

Hop!

Üryanlık deyip geçmeyelim hemen.

 

Öyle böyle üryanlık değil.

Sevimsiz. İrrite edici. Rahatsız edici. Kusturucu. Mide bulandırıcı. Bağlamsız. Anlamsız. Amaçsız.

Bir gazete köşesinde yayınlanamayacak kadar berbat şeyler.

*

“Amaçsız” dedim ama kim bilir belki de bu eserleri yapanların amaçları, benim gibiler üzerinde işte tam da böylesi bir etki uyandırmaktır.

Bilmiyorum, bilemiyorum.

Neyse... Neyse...

*

Abdülmecid Köşkü’ndeki sergi ve bu sergiye gösterilen tepkiler bağlamında asıl söyleyeceklerim bunlar değil.

*

Asıl söyleyeceklerimi şu beş maddede sunuyorum:

*

- BİR: Bu eserleri beğenmemek, en vahşi şekilde eleştirmek falan... Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına anasının ak sütü gibi helaldir.

- İKİ: Hatta kırıp dökmeden, zorbalık yapmadan, kaba kuvvete yaslanmadan medeni bir şekilde protesto etmek de haktır.

- ÜÇ: Hak olmayan tek şey vardır: Kışkırtmak ve bilip bilmeden kışkırmak... Kışkırmak, yani sergi basmaya kalkmak, yani kaba kuvvet uygulamaya kalkışmak.

- DÖRT: “Halife Abdülmecid Efendimizin köşkünde böyle şeyler yapılmaz” diyenlere ise söylenecek tek şey var: Senin Abdülmecid Efendin nü tablolar yapardı evladım.

- BEŞ: “Ceddimin köşkünde böyle şey olmaz” diyen Nilhan Sultan’a not: Dedeniz Abdülhamid, nü tablolar yapan Abdülmecid Efendi’yi resme özendiren isimdir.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım