Kandilli Rasathanesi Müdüründen İstanbul için kritik uyarı

  • 1149
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Şubat 2018 Pazartesi 09:23

Uzun zamandır dillendirilen İstanbul depremi ile alakalı Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener’den çok önemli bir uyarı geldi.

Prof. Dr. Özener yaptığı açıklamada her an 7 üstü bir depremin olabileceğini ifade etti. MarDİM Proje Koordinatörü Dr. Doğan Kalafat ise 7 üzerinde meydana gelecek bir depremin ardından fay hatlarının yakınlığından ötürü ortalama 7 dakika sonra bir tsunami olabileceğini dile getirdi.

Kandilli Rasathanesi olası bir İstanbul depremi hakkında açıklama yaptı. Her an olabileceği düşünülen İstanbul depremi için uyardı.    Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener İstanbul depreminin 7 ve üzerinde olacağının kesin olduğunu dile getirdi ve 1999’da meydana gelen depremden çok farklı bir noktada olunduğunu ama daha çok şeyin yapılması gerektiğini ilave etti.

HER AN OLABİLİR

Yaptıkları proje ile İstanbul’da meydana gelecek büyük depremin zararlarını azaltmayı amaçladıklarını belirten Özener, Marmara Denizi’ne yerleştirilen deprem ölçerler ile  0.5 büyüklüğünde depremleri dahi ölçebildiklerini söyledi. Ölçülen bu küçük depremlerin faylardaki hangi noktaların daha aktif olduğunu göstermesi bakımından önemli olduğunu belirten Özener, fakat bu depremlerin büyük depremleri engellemediğini vurguladı.

7 ÜSTÜ OLACAK

Yeryüzündeki hareketler ile doğru orantılı olarak oluşan enerjinin depremler sayesinde atıldığını belirten Özener, Sakarya’da meydana gelen depremin 150 senede toplandığını ve 45 saniyede atıldığını ifade etti. Depremin nerede ve hangi büyüklükte olacağını bildiklerini ama ne zaman olacağını bilemediklerini vurgulayan Haluk Özener, deprem ile alakalı en mühim konunun eğitim olduğunu, bu kültür ile yaşamayı öğrenmenin önemli olduğunu dile getiriyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım