'Kadının itaati ibadettir' sözlerine açıklama

Son Güncelleme: 20 Aralık 2017 Çarşamba 09:05

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 'Hz. Muhammed’in Hayatı' adındaki ders kitabında geçen 'kadının itaati ibadettir' ifadeleri için “Kadının aile içerisindeki konumuna ve sorumluluğuna işaret etmektedir” şeklinde bir yorum yaptı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 'Hz. Muhammed’in Hayatı' isimli kitapta bulunan ifadeler için

"Örnek gösterilen cümleler kadının aile içerisindeki konumuna ve sorumluluğuna işaret etmektedir. Hz. Muhammed’in hayatı dersleri seçmeli derslerdir ve bu dersleri tercih eden ailelerin çocukları seçmektedir" dedi. 

Kitapta "Erkekler güç ve kuvvet yönünden daha ileri olduğundan, ailenin sorumluluğunu birinci derecede onlara yüklemiştir” ifadeleri yer almış, 'anne' kavramının görevleri de 'kocasına karşı görevlerinde titiz davranması, evine ve çocuklarına sahip çıkması gerekir. Sabırlı ve kanaat ehli olmalı, israftan kaçınmak' olarak sıralanmıştı.

Bunun yanında

“İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır. Ailede erkek vazifesini yapar, ailesine karşı güzel davranır; kadın da ona karşı gereken muhabbet, hürmet ve itaati gösterirse aile içinde düzen ve uyum sağlanmış olur” önermesi yapılmıştı. 

Yılmaz, kitapta çocuk yaşta yapılan evliliklerden bahsedilmediğini de ifade etti ve

“Toplumumuzda üniversite eğitimini tamamlayan kimseler ‘genç’ olarak kabul edilmekte ve geleneğimizde bu kesimin evlilik yolunda ilk adımlarını üniversite yıllarında ya da bitiminde atmaları beklenmektedir” dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım