İnsanlar kış aylarında neden daha çok elektriklenir?

Son Güncelleme: 03 Mart 2018 Cumartesi 16:02

Bilhassa kış ayı geldiği zaman bir kişiye dokunduğunuzda sizi de elektrik çarpıyor mu? Eğer bu soruya evet cevabını verdiyseniz haberimizin devamında bunun bilimsel açıklamasını okuyabilirsiniz.

Kış genellikle üşüme, grip ve hastalık mevsimi olsa da aslında statik elektrik yüklemek için de çok önemli bir dönemdir. Statik yani durgun elektrik, insanın vücut yüzeyinde toplanan elektrik yükü olarak ifade edilebilir. Bu olay devamlı yaşanabilir fakat yün benzeri kıyafetler giyildiğinde vücuttaki elektrik yükünün daha da arttığı kanıtlanmıştır.

Yüklenilen bu elektrik toprağa iletilmediği takdirde insanın üzerinde bulunan gerilim yükselir ve iletken bir maddeye ilk temasta karşı tarafa bir elektrik boşalması meydana gelir. Bu gerilim çoğunlukla 30.000 Volt ile 1.000.000 V arasında değişmektedir.

Bununla beraber elektrik, bir elektrik izolatörü olduğundan, havaya geçmekte zorluk yaşar. Havada bulunan su buharıysa elektriği güzel bir biçimde iletir ve vücudumuzda meydana gelen herhangi bir yükün havaya dağılmasına imkan sağlar.

Aslında birçok insan vücudumuzda biriken elektrik yüklemesinin normal olmadığını düşünür. Ama işin aslı şudur ki, aslında insan vücudu da elektrik ile çalışır. Bizler ise kış döneminde çok daha fazla elektrik yükleniriz, bunun sebebi ise soğuk havanın sıcak yaz havasına göre daha az su buharı tutmasıdır. Soğuk kış aylarında elektrik yükünün atılmaması sebebi ile de bir iletkene değene kadar elektriğimiz bizim ile kalır.

ELEKTRİK YÜKÜMÜZÜ AZALTMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Mümkün olduğunca altı lastik ayakkabı ve sentetik malzemeden yapılmış ürünler giymekten kaçınabilir ve sık sık çıplak ayak ile evimizin beton, seramik ya da mermer bölgelerinde gezebiliriz.

Su ile temasın tüm halleri bu elektrik yükünün azalmasına sebep olacaktır.  Bu nedenler bol bol duş alabilir veya elimizi kısa aralıklar ile yıkayabiliriz.

Bir diğer çözüm yolu da kıyafetlerimizi yün yerine pamuk hammaddeli seçmemiz olacaktır.

Eğer sık sık bu durumu yaşıyor ve rahatsız oluyorsanız, evimizi hafif bir şekilde su buharı ile dolduracak nemlendirici cihazlar almayı da düşünebiliriz.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım