Ilımlı İslam söyleminde yeni adım...

Son Güncelleme: 11 Aralık 2017 Pazartesi 16:54

Kısa bir zaman evvel ‘Ilımlı İslam' modeline geçeceğini ifade eden Suudi Arabistan, şimdi de 'mürtedlere' ölüm cezasını kaldırmaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistan'da devlet destekli olarak kurulan Fikri Harp Merkezi, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada "İslam hukukunda aslında dinden dönenlere karşı ölüm cezasının olmadığına" dair bazı ifadeler paylaştı. Merkez, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı'na bağlı ve iddiasına göre "doğru İslam anlayışını yayma ve aşırıcılığın kökleri ile savaşma"amacıyla teşkil edildi.

"HZ. MUHAMMED'İN BÖYLE BİR UYGULAMASI YOK"

Mepa News'de çıkan habere göre, Suudi Arabistan'da dinden dönmek kimi zaman ölümle cezalandırılabiliyor. Bahsi geçen kuruluşun Twitter'da paylaştığı ifadelerde "geçmişte ve günümüzde dinden dönmenin hükmü ile ilgili ciddi ihtilafların bulunduğu ve yanlış anlamaların teröristler-aşırıcılar sayesinde yayıldığına" yer verildi. Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı'na bağlı kuruluş, "Hz. Muhammed'in dinden dönen kişilere ölüm cezası uyguladığna dair herhangi bir kanıt bulunmadığını ve sahabelerin, onlardan sonraki nesillerin ve bazı İslam alimlerinin daha farklı bir yaklaşım izlediğini" ifade etti. Oluşumun sosyal medya hesabında yazılanlara göre, dinden dönenlerin öldürülmesine dair hükümler ihtilaflı ve bu zamana kadar Suudi Arabistan'da uygulanan hüküm geçerli olmayabilir.

Suudi Arabistanlı sosyal medya kullanıcıları bu paylaşımlara yanıt vermekte gecikmedi. Bazıları bu yaklaşımı desteklerken bazı kişiler ise dinden dönenleri öldürme hükmünden vazgeçilmesinin yanlış olacağını dle getirdi. Ayrıca Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı dinden dönenlerin öldürülmesi hükmünün değişeceğine dair iddiaları yalanladı.

ILIMLI İSLAM'A GEÇİŞ

Suudi Arabistan'da veliaht prens Muhammed Bin Selman'ın öncülüğünde geleneksel İslam anlayışına karşı adeta bir savaş başlatılmış durumda. Muhammed Bin Selman ülkesini ılımlı İslam'a döndüreceğine dair verdiği röportajlar ile biliniyor. Ekim ayında krallık, "Hz Muhammed'in öğretilerinin şiddet ve terörizm amacıyla kullanılmasının engellenmesi için gözlemlerde bulunacaklarını" ifade etmişti. 

Bu bağlamda Suudi Arabistan, birçok din adamını ve kanaat önderini hapse atmış, ılımlı bir imaj yaratma çalışmalarına hız vermişti. Ülke, dini alanda da bir dizi reformla geleneksel Selefi görünümü değiştirme çabaları gerçekleştiriyor. Bu reformlar doğrultusunda Suudi Arabistan'da dinden dönenlerin öldürülmesi hükmü gibi birçok konuda değişiklik yaşanacağı öngörülüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım