Güvenilen yolcuya pasaportsuz ve vizesiz seyahat imkanı

Son Güncelleme: 30 Ocak 2018 Salı 09:42

48. Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) konusu geçen dijital kimlik projesine göre, 2020'de ‘tanınan ve güvenilen yolcu’ statüsünde olan kişilere pasaport ve vize sorulmayacak.

İsveç'in Davos şehrinde organize edilen forumda en dikkat çekici konulardan birisi de dijital kimlik oldu.

Dijital kimlik konusunun hayata geçmesi için gerekli tüm teknolojilerin var olduğunu vurgulayan uzmanlar pasaport ve kimliklerimizin çöpe gitmesinin artık an meselesi olduğunu ifade etti.

Böylece başta havayolu olmak üzere ülke ve kıtalararası yolculukların vizesiz daha güvenli ve konforlu olması planlanıyor. Bunun için ise başta retina, DNA, damar yapısı ve parmak izi gibi temel biyometrik verilerimiz başta olmak üzere ekonomik durumumuzdan iş hayatımıza, adli sicilimizden sosyal hayatımıza yönelik yüzlerce hatta binlerce bilginin dijitalleştirilip her an paylaşılabilir hale getirilmesi gerekiyor.

Alınan haberlere göre, süreç şöyle işleyecek:

- Yolcu mobil cihazına indireceği uygulamayla biyometrik bilgilerin de dahil olduğu dijital bir kimlik oluşturacak.
- Bu kimlik blockchain teknolojisi yardımıyla onaylanacak ve talep eden tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak
- Yolcu yola çıkmadan önce gideceği yer ile ilgili adres bilgisinin yanı sıra kendisine yönelik çok sayıda bilgi paylaşacak. Bu bilgilerle risk profili oluşturulacak
- Varış noktasında risk profili uygun olan yolcular herhangi bir pasaport kontrolünden geçmeden hızlı koridorlardan havaalanını en kısa sürede terk edecek
- Yapılacak pek çok güvenli yolculuk sonrası ‘Tanınan ve Güvenilen Yolcu’ statüsüne geçenler ise yeni yolculuklarında herhangi bir denetime maruz kalmadan ilerleyebilecek.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım