Eskişehir termik santral projesi ertelendi. Termik santrallere neden tepki gösteriliyor?

Son Güncelleme: 08 Mart 2018 Perşembe 06:48

Eskişehir ilinin Alpu Ovası'na yapılması planlanan termik santral ihalesi, halkın yoğun tepkisi sonucunda 26 Nisan 2018 tarihine ertelenmek zorunda kaldı. Halk termik santral yapımına neden yoğun tepki gösterdi? Termik santraller zararlı mı? İşte merak edilen sorunların cevabı…

Eskişehir ilinin Alpu Ovasına yapılması gündeme gelen termik santral ile beraber “termik santraller ve zararları” konusu yeniden gündemin sıcak konusu halini aldı. Öncelikle haberimize bakalım ardında termik santral konusuna dönelim.

Alpu Ovası, Eskişehir’in en verimli ovalarından bir tanesi. Geçtiğimiz günlerde bu ovaya termik santrali yapılacağı yönündeki haberler başta uzmanlar olmak üzere bölge halkının da büyük tepkisine yol açtı. Termik santralin yapılacağı ifade edilen Alpu Ovası, buğday, arpa, nohut, yulaf, şekerpancarı üretiminin yapıldığı ve hayvancılığın geliştiği verimli bir ova. Uzmanlara göre termik santral yapılırsa lületaşı rezervlerine de zarar verecek.

Konu ile alakalı açıklama yapan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer,  Hükümetin, bu verimli araziye inatla termik santral kurmak istediğini, bu alanın çok yakınında şu an atıl durumda olan bir santralin olduğunu ve işçilerin maaşlarını dahi alamadıklarını, halihazırda var olan bir santrali işletmeyip çok yakınına yenisini kurmanın rant alanı açmaktan başka bir şey olmadığını dile getirdi.

Termik santral ihalesinin 26 Nisan 2018 tarihine ertelendiğini ifade eden Usluer, halkın sesinin termik santrale karşı çok yükseldiğini ve bundan dolayı ertelemek zorunda kaldıklarını belirtti.

​Geçtiğimiz günlerde İl Toprak Koruma Kurulu, Alpu Ovası'na yapılması düşünülen kömürlü termik santralin kurulacağı yerin tarım arazisi vasfından çıkarılmasını onaylamıştı.

Yapılması planlanan kömürlü termik santraline verilen ÇED raporunun iptali için bakanlığa 800 imzalı dilekçe sunulmuştu. 3 Mart günü "Termik santrale hayır" sloganı altında çok sayıda kişi, projenin iptal edilmesi isteğini eylemlerle talep etmişti.

TERMİK SANTRALLERE NEDEN KARŞI ÇIKILIYOR?

Termik santral konusu ne zaman gündeme gelse birilerinin eylem yaparak bunları sert şekilde eleştirdiğine şahit olmuşsunuzdur. Peki bu insanlar neden bu kadar tepkili? Şimdi maddeler halinde termik santrallerin zararlarına bakalım:

1- Termik santrallerden çıkan gaz, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde çok kalıcı bir tahribat yapıyor.

2- Termik santrallerden çıkan özellikle kükürtdioksit, azotoksit ve partikül maddeleri içeriklerindeki ağır metaller ile insanların merkezi sinir sisteminlerini etkiliyor, anormal şekilde doğumlara yol açıyor, gelişme ve öğrenme yeteneklerini azaltıyor.

3- Bu santrallerden çıkan küllerde bulunan radon gazı kanser vakalarında artışa sebep oluyor.

4- Santrallerin bacalarından çıkan gazlarla oluşan asit yağmurları, yağan yağmurla toprağa karışarak toprağın kimyasal yapısını bozuyor. Bunun sonucunda tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılık ile alakalı faaliyetler de zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zorlaşıyor.

5- Termik santrallerin özellikle soğutma, temizleme ve buhar elde etmesi için bol miktarda su kullanması sonucunda kullanılan bu suların daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalması suyumuzu kirletiyor. Sadece suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor.

Yukarıda verdiğimiz 5 maddeden sonra “termik santrallerin yararları da yok mu ya hu?” Dediğinizi duyar gibiyiz. Ama bu kadar çok zarar veren, çevreyi mahveden bir santralle ilgili “olmaz olsun onun faydaları” demeden de edemiyoruz.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım