E- Devlet Soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır? ( Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır? )

Son Güncelleme: 08 Şubat 2018 Perşembe 18:56

Bugün yürürlüğe giren e-Devlet soy bilgisi sorgulama nereden yapılır? Aile soy kütüğünüz ile alakalı detaylara nereden ulaşabilirsiniz? Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde…

Bugün yürürlüğe giren e-Devlet soy bilgisi sorgulama nereden yapılır? Aile soy kütüğünüz ile alakalı detaylara nereden ulaşabilirsiniz? Detaylar haberimizde…

e-Devlet soy bilgisi öğrenme bugün yürürlüğe girdi.  Peki Soyağacı öğrenme, Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır? Bu bilgilere ulaşmak için neler yapmalısınız?

Bugün e- Devlette hizmete açılan Soy bilgisi sorgulama uygulaması çok büyük bir rağbet gördü. Haberi alan vatandaşlar  bir anda sisteme yüklendikleri için sistem kilitlendi. Sisteme girişlerde hala zorluklar yaşansa da bu yoğunluğun çok fazla sürmeyeceği tahmin ediliyor.

E- Devlet Soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

Öncelikle bu işlem e-Devlet üzerinden yapıldığı için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

E-Devlet’in tüm hizmetlerinden yararlanmak için tek yapmanız gereken kendinize en yakın PTT şubesine gitmek ve E-Devlet şifrenizi talep etmektir. Bu başvuru için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterlidir. İlk defa şifre alanlar bu şifrelerini sadece PTT’den 2 TL’lik bir işlem ücreti karşılığında alabiliyorlar.

Almış olduğunuz bu E-Devlet şifresi yalnızca şahsınıza ait olacaktır. Yani bu şifre ile en yakınınızda olan kişiler bile işlem yapamazlar. E-Devlet şifresi alabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Ama mahkeme kararı ile kendine vasi tayin edilen şahıslar vasileri yoluyla da E-Devlet kapısı şifresi alabilirler.

e-Devlet şifreniz aldıktan sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine gidip TC. kimlik numaranız ve size verilen şifre ile giriş yapacaksınız. Bundan sonra açılan menülerden e-Devlet'in size sağladığı tüm hizmetleri kullabilirsiniz.

 E- Devlet Soy bilgisi sorgulama menüsü

Bugün uygulamaya giren soy bilgisi öğrenme yani Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama menüsüne girmek için aşağıdaki resimde gösterilen menüye ulaşmanız gerekmekte. Bunun için msağ taraftaki menü çubuğunu kullanabilirsiniz. Şu anda sistem yoğun olduğu için açılmayabilir. Bu yoğunluğun bir zaman sonra geçeceği ifade ediliyor.

 

E- Devlet şifremi unuttum nasıl alabilirim?

PTT'den aldığınız yeni şifre sisteme girişinizi sağlayacak kalıcı şifreniz olacaktır. Eğer bu şifreyi unutursanız yeniden PTT’ye giderek bir şifre daha alabilirsiniz ama 2. şifre için ödemeniz gereken ücret 4 TL olacaktır.

Ama eğer sisteme girdikten sonra kimlik doğrulaması yapmışsanız o halde PTT’ye gitmeden kolayca şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bunun için şifrenizi girdiğiniz bölümün altındaki “şifremi unuttum” menüsüne tıklayıp gereken talimatlarını uygulamanız yeterlidir. Bu işlemlerde sizden hiçbir ücret talep edilmez.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım