Dikkat!!! Çocuğunuz tehlikede olabilir!!!

Son Güncelleme: 27 Ağustos 2017 Pazar 17:15

Teknolojinin hüküm sürmediği günlerde yaşayan aileler için çocuğunu korumak daha kolaydı. Ama şimdi bilmediğiniz öyle tehlikeler var ki…

Cep telefonunun olmadığı dönemleri hatırlayanlar bilirler ki o zaman alarm olarak ‘akşam ezanı’ kullanılırdı. Akşam ezanının okunması ile çocuklar bir anda yok olup evlerine kaçışırdı. O dönemlerde tehlike de çok azdı. Belki mahallede kötü davranışları olan bir çocuk var ise kendi çocuğunuza onunla konuşmamasını tembihler ve sorunu böylece halledebilirdiniz.

Yıllar geçti… Teknoloji ilerledi… Çocuklarımızı birer birer sokaktan alarak evlere kapattık ve ellerine cep telefonlarını, tabletleri, bilgisayarları kontrolsüzce verdik. Çocuğumuz gözümüzün önünde ya da yan odada olduğu için çok güvendeydi. Ama acaba öyle mi?

Çevrenizde daha 3 – 4 yaşlarında olan ama elinde telefon, tablet olan çocuklara siz de denk gelmişsinizdir. Peki bu teknolojilerin ne kadar tehlikeli olduğunun farkında mısınız?

Kontrol ediyor musunuz?

Biz bu özel haberimizde sizlere oyun içi sohbetten bahsedeceğiz. Çocuğunuz, eline tableti dalmış oyun oynuyor. Siz de oyun oynadığını görüyor ve müdahale etmiyorsunuz. "Aman, dışarı zaten çok tehlikeli gözümün önünde dursunda oyun oynasın, diyorsunuz". Ama bu oyunların arka planlarında çok çirkin durumlar olduğunu biliyor musunuz?

Sürekli kendilerini yenileyen oyun dünyasının son dönemde çevrimiçi (Online) platformlara taşınması yani "internet temelli" oynanması sonucunda, oyunların sohbet özellikleri de aktif olmuş durumda. Aslında temel amacı oyun içi iletişimi sağlamak olan bu özellik maalesef bu kadar da basit değil. Çünkü her zaman teknolojinin amacından sapma özelliği vardır. Oyun içi sohbette de bu var.

İdealhaber.com olarak yaptığım araştırmada bu sohbet odalarının adeta pislik yuvalarına dönüşmüş durumda olduğunu gördük. Özellikle tablet, telefon gibi her an ulaşılabilme imkanı olunan bu uygulamalarda küfürler, 10 – 11 yaşındaki çocukların sevgili bulma arayışları, Kişisel bilgi dolandırıcılığı vs. yani her şey var. Çocuğunuz oyun oynarken kimle konuşuyor? Ne konuşuyor? Kim çocuğunuzun o güzel bilinçaltını mahvediyor? 

Maalesef ailelerin birçoğu çağı yakalayamadığından, teknolojiye mesafeli ve uzak kaldığından çocukların içinde bulundukları bu durumu anlamalarının imkanı olmuyor. 

Gizli tehlike

Çocuğunuzun whatsapp, facebook, instagram gibi sosyal medya uygulamalarında neler yaptığını bir şekilde takip edebilir, gerekli yerlerde müdahale edebilirsiniz. Ama çocuğunuzun oynadığı oyun hakkında bir bilginiz yoksa onun ne yaptığını, kimlerle konuştuğunu asla bilemeyeceksiniz.

Kimi oyunlar bazı olumsuz içerikleri engellese de buna uyan çok az satıcı var.

Ne yapılabilir?

Belli bir yaşa gelene kadar çocuklarımızı internetten uzak tutmak, kontrollü bir şekilde kullanmalarını sağlamak ya da belli programlarla onları koruma altına almak iyi bir başlangıç olabilir.

Çocuklarımızın oynadıkları oyunların offline yani çevrimdışı olmasını sağlayabiliriz. Böylece dış dünyadan etkilenmesi de önlenmiş olur.

Oynanan oyunların içeriğine bakarak kurulumunda hangi izinlerin istendiği kontrol ediliebilir. Çünkü birçok uygulama ses, görüntü, rehber, mikrofon, kamera gibi izinler istemekte...

Çocuğumuza ayak uydurmaya çalışabiliriz. Oynadığı oyunları araştırmak, gerekirse beraber oynamak, empati yapmak ...

Çiçeğinizi soldurmayın

Çocukların sokaklardan eve girip teknoljik ürünlerin başına konulması ile hiç bir sorun halledilmedi, hatta bir çok problem ortaya çıktı. Bundan sonra çocuk yetiştirmenin çok daha zor olduğu unutulmamalı. Günümüzün en tehlikeli mecraı internette çocuklarımızı ağına düşürmeye çalışan birçok unsurun olduğunu unutmamalıyız.

Tertemiz çocuklarımızı, çiçeklerimizi tertemiz büyütmek için daha fazla gayret göstermeliyiz. 

 

 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım