Cemre toprağa düştü mü? Üçüncü Cemre ne demek?

Son Güncelleme: 01 Mart 2018 Perşembe 17:00

Mart ayına girdiğimiz şu günlerde havalar yavaş yavaş ısınıyor ve meraklı vatandaşlar da cemre toprağa düştü mü sorusuna yanıt arıyor. Cemre ne demek? Üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek hepsinin ayrıntıları sizler için haberimizde…

Cemre, halk takvimine göre baharın gelişini müjdeliyor ve havaların ısınması ile bu süreç başlıyor. Birinci ve ikinci cemrenin düştüğü şu günlerde üçüncü cemre ne zaman toprağa düşecek sorusu gündeme geldi. Biz de sizler için cemre ne demek? Cemre ne zaman düşüyor? Kaç adet cemre var gibi soruların cevaplarını araştırdık. İşte cemre ile alakalı tüm merak edilenler…

CEMRE NE ZAMAN DÜŞER?

Halkın kendi sözlüğünde yüzlerce yılda meydana gelmiş ve tecrübelerinde etkisi ile oluşmuş olan Cemre’nin ilk 19 Şubat tarihinde havaya düştü. Her sene aynı zamanda olduğu ifade edilen ve öyle inanılan bu inanışa göre 26-27 Şubat’ta suya düşecek olan Cemre’nin üçüncüsü de toprağa düşüyor.

ÜÇÜNCÜ CEMRE HANGİ TARİHTE DÜŞECEK.

İlk Cemre’nin havaya, ikincisinin de suya düşmesinin ardından şimdi de toprağa düşmesi beklenen Cemre’nin tarihi bekleniyor.  Üçüncü Cemre 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek ve bu düşüşün ardından havalarda ısınma sürecine iyice girilmiş olacak.

CEMRE NE DEMEK?

Cemre mitolojik bir isimdir. Buna göre Cemre ilkbaharın başlangıcı olarak düşünülen ve yedi gün ara ile önce havada sonra suda son olarak da toprakta oluşan sıcaklık artışıdır. Cemre kelimesinin kökeni Arapça’ya dayanır ve anlam olarak da “kor durumunda olan ateş” demektir.

Osmanlı Edebiyatı da denilen Divan Edebiyatında baharın gelişi önemli bir temadır. Ve bu şairler baharın gelişi ile beraber mühim şahsiyetlere de şiirler yazmışlar ki buna ‘Cemreviye’ ismini vermişlerdir.

Meteorolojik bir terim olarak Cemre ise, takvimlerde İlkbahardan evvel 7’şer gün ara ile havaya, suya ve toprağa düştüğü ifade edilen ya da inanılan ısıtıcı güç ve sıcaklık artması olarak tanımlanır.

CEMRE KELİMESİNİN KÖKENİ

 Gazi Üniversitesi'nden Prof.Dr. Öcal Oğuz Cemre kelimesinin kökeni ile alakalı birçok rivayet olduğunu ve öncelikle ateş, ateş parçası ve kor gibi anlamlarının olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte Anadolu2da “imre”, “imere”, “zemheri” ya da “cemre” biçiminde adlandırmalarda olduğunu ifade etti. Ama bunlardan Cemre isminin en yaygın şeklinde kullanıldığını sözlerine ekledi.

HALK TAKVİMİNDE YIL

Anadolu’da yaygın biçimi ile halkın tecrübeleri ile oluşturdukları halk takvimin sene, ‘kasım günler” ve “Hızır günleri” şeklinde kış ve yaz diye ikiye ayrılır.  Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlar ve 179 günün ardından 5 Mayıs tarihinde biter. Kasım günleri, 4 senede bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün olur. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlar ve 7 Kasım'a kadar 186 gün devam eder. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, bir başka ifade ile kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösterilir.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım