Bütünşehir kavramı ne anlama geliyor? Bütün Şehir olacak iller hangileri?

  • 1345
  • 1
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 21 Şubat 2018 Çarşamba 22:12

Son günlerde merak edilen konulardan bir tanesi de Bütünşehir kavramı. 30 büyükşehir dışında kalan 51 ilin Bütünşehir olarak alınmasını öngören çalışmalar hemen hemen bitti. Yapılan bu çalışmalara göre Büyükşehirler haricindeki 51 il tamamen Bütünşehir olacak.

Bütünşehir kavramının ortaya çıkması ile birlikte vatandaşlar bunun ne olduğunu araştırmaya başladılar. İşte bütünşehir ile alakalı tüm detaylar…

Büyükşehir statüsünde olan 30 kent dışındaki 51 kent Bütünşehir kapsamına alınıyor. Bu konuyla alakalı çalışmalar tamamlanmak üzere. 51 ili ilgilendiren bu çalışmada önemli düzenlemeler yapıldığı dikkatleri çekiyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya yapacağı basın toplantısı ile Bütünşehir ile neyin kastedildiğinin kamuoyuna açıklayacak işte bütün şehir ile alakalı şimdiye kadar ortaya çıkan detaylar…

Bütünşehir ile alakalı talimat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti kurmaylarına verildi. Buna göre “nüfus sınırı şartı olmaksızın” büyükşehirler dışında kalan 51 il Bütünşehir sayılıyor. AK Parti kurmaylarının yaptıkları çalışmalar neticelenmek üzere. Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda 51 şehir bütünşehir kapsamına giriyor ve Mülki sınırlarına geçiyor. Yani bu şu demek: Bütünşehir olan il Belediyesi'nin sınırları Mülki il sınırları ile aynı oluyor. İlin Belediye Başkanım mülkiye sınırın tamamından da sorumlu oluyor.

AK Parti kurmayı Erol Kaya 22 Şubat Perşembe günü yapacağı basın toplantısı ile Bütünşehir olması planlanan 51 ilin ne tür bir değişikliğe sahip olacağını ayrıntılarıyla açıklayacak.

Yakın zamanda uygulanması planlanan Bütünşehir sisteminin Büyükşehir sistemi ile birçok yönden uyum sağlayacağı düşünülüyor. Bu sisteme geçilmesinde esas olarak il ve ilçe belediyeleri arasında yaşanan koordinasyon ve iletişim problemlerinin engellenmesi olduğu düşünülüyor.

Şu illerin Bütünşehir olması bekleniyor;

ADIYAMAN, AFYONKARAHİSAR, AĞRI, AMASYA, ARTVİN, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, ISPARTA, KARS, KASTAMONU, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KÜTAHYA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, RİZE, SİİRT, SİNOP, SİVAS, TOKAT, TUNCELİ, UŞAK, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, BARTIN, ARDAHAN, IĞDIR, YALOVA, KARABÜK, KİLİS, OSMANİYE, DÜZCE

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Misafir

20 Mart 2018 Salı 16:37

Bütün şehir Yasası rafamı kaptı ve 2000 den aşağı düşen belde belediyeler kapanacakmı

Bursa Web Tasarım