Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES nedir?

  • 1299
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 04 Mart 2018 Pazar 14:12

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES nedir? tarzında sorular gündemdeki yerini koruduğu ve çok sık araştırıldığı için bu haberimizde Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES nedir? gibi sorularıın cevabını vermeye çalışacağız.

Geçtiğimiz yıl ile birlikte zorunlu hale gelen Bireysel Emeklilik Sigortası yani BES merak konusu oldu. Nasıl üye olunur? Nasıl iptal edilir? Getirisi nedir? İşte Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES nedir? gibi soruların cevabı.

1 Ocak 2017’den sonra Türkiye’de zorunlu Bireysel Emeklik  Sigortası – BES sistemi uygulanmaya koyuldu. Uygulamanın adım adım yapılması ile vatandaşlar da ne kadar kesinti olacağı soru işaretleri çıkmaya başladı.

BES NEDİR?

BES diye kısaltılan Bireysel Emeklilik Sistemi, sosyal güvenlik sisteminin bütünleyici unsurlarındandır. BES’te amaç aktif olarak çalışan bireylerin, çalışma süreçlerinde kazandıkları paralardan bir bölümünü biriktirip emekli olduktan sonra daha iyi bir yaşam seviyesinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamaktır. Başlangıçta gönüllülük esasına dayanan BES, 1 Ocak 2017’de sorunlu hale gelmiştir.  

ZORUNLU BES KAPSAMINDA KİMLER VAR?

Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren zorunlu BES’e 45 yaşının altında olan T.C. vatandaşı kamu ve özel sektör çalışanlarının tümü dahildir.

ZORUNLU BES’TEN NASIL ÇIKILIR?

Gönüllü olarak yapılan BES’ten istediğiniz an çıkabilirsiniz ama zorunlu BES’te işler değişiyor.  Otomatik katılım şeklinde uygulanan BES’e katılım işlemleri iş verenler yoluyla yapılıyor. Müsteşarlığın yönlendirmesi ile uygun olan bir emeklilik firması ile anlaşma yapan şirketler üstünden çalışanlar sisteme dahil oluyorlar.

Anlaşma yapılan Emeklilik şirketleri “31 Mayıs 2016 tarihli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun” hükümleri gereğince bir emeklilik sözleşmesi düzenler ve çalışanlar plana dahil edilmiş olur. Daha sonra iş verenler bu durumu çalışanlarına haber eder. Zorunlu olsa da çalışanlar eğer böyle bir sisteme dahil olmak istemiyorlarsa ayrılma taleplerini iki ay içinde bildirebilirler. Cayma, herhangi bir maddi kayıp getirmez.

Cayarak sistemden çıktığınız takdirde 10 iş gününde yatırılan katkı payları iade edilir. Ama böyle bir durumda devlet katkısından yararlanılmıyor. Devlet katkısından yararlanmak için sistem de en az 3 sene kalmak gerekiyor.

MAAŞ KESİNTİLERİ NE KADAR?

BES sistemine girildiği takdirde prime esas olan kazancın %3’ü çalışan kişilerin maaşlarından kesilip sisteme aktarılıyor. Ama isterseniz daha fazla kesintide yaptırabilirsiniz. Sistemde belirtilen koşullarda devam edilmesi halinde aylık katkı paylarına %24 oranında devlet katkısı ilave edilecek.

ZATEN BES’E KAYITLIYIM NE OLACAK?

Zorunlu BES çıkmadan önce size ait herhangi bir BES kaydı varsa telaşe etmeyin. Eğer iki BES olması sizi zorlamıyor ve sizin için sorun olmuyorsa her ikisine de devam edebilirsiniz. Ama ikisi beni zorlar derseniz zorunlu BES’ten 2 ay için cayabilir ve özel BES’inizi sürdürebilirsiniz.

İŞVEREN İFLAS EDERSE NE OLACAK?

BES devlet güvencesi altında olan bir sistem olduğundan dolayı işvereniniz iflas ederse ya da siz iş değişikliği yaparsanız yatırdığınız paralara hiçbir şey olmayacaktır. Sistemlerde kayıtlı bir şekilde kalacak ama ödeme yapılmayacaktır.

İş değişikliği yaparsanız da yeni işvereninizin BES planına dahil olabilirsiniz. Bu şekilde diğer işteki kayıtlarınız yeni iş yerinize aktarılır ve buradan devam eder.

BES ÖDEMELERİNİ NEREDEN TAKİP EDECEĞİM

BES ile alakalı bilgilerinizi e-Devlet'e girerek “e-Hizmetler” bölümündeki “Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesinde” "Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama" bölümünden takip edebilirsiniz.

DEVLET NE KADAR KATKI VERİYOR?

Hem zorunlu BES’te hem de gönüllü BES’te devlet katkı oranı %25 olarak belirlenmiştir. Sistemde kalınması halinde ise ek olarak 1000 TL devlet katkısı veriliyor. Emeklilik hakkı kullanılırsa, BES hesabında lan birikimin en az 10 sene süreli bir yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde alma tercih edilirse, birikimin %5’i karşılığında ek devlet katkısı sağlanıyor.

Sistemde kalınması durumunda  devlet katkıları şöyle oluyor:

0-3 yıl - %0

3-6 yıl - %15

6-60 yıl - %35

10 yıl ve üzeri %60

Emeklilik Dönemine kadar - %100

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım