Adresinizin deprem riskini öğrenin! Elektronik deprem riski haritası

  • 1767
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 20 Mart 2018 Salı 09:00

Adrese dayalı deprem riski haritası sistemi hayata girdi ve çöktü. Elektronik ortama aktarılan Türkiye’nin yenilenen deprem haritası kullanımı sunulması ile beraber çöktü. Peki adresinizin deprem riskini nereden öğreneceksiniz? İşte ayrıntılar.

Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılması imkânı sağlayan Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması hizmete sunuldu. Dileyen Vatandaşlar, https://tdth.afad.gov.tr adresine giderek koordinat ve adres bilgilerini girip sorgulama yapabilecekler. Ama şu an için sisteme girilmiyor.

Bulunduğu konumun deprem riskini merak edenler, https://tdth.afad.gov.tr adresine giderek bahsi geçen haritayı görebiliyorlar. Şu an test aşamasında olan uygulamayı kullanmak için ana sayfaya girip sol üst kısımda bulunan 'raporlama' butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Elektronik ortama aktarılan soyağacı ve miras gibi uygulamalar gibi bu siteye de erişimde yoğunluk sebebi ile problemler yaşanabiliyor.

Haritada İstanbul ili incelendiğinde tehlikeli yerleri gösteren kırmızı alanlarda bir artış dikkatleri çekiyor.  AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, yeni haritanın yerel zemin koşulları da dikkate aldığını, Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarlarında zeminin sağlam olduğunu, çünkü ana kayaların burada olduğunu ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarlarında daha dayanıksız zeminlerin söz konusu olduğunu ve fay hattı ile beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişikliklerin yaşandığını dile getirdi.

İstanbul ilinde 1999 senesinde meydana gelen depremin ardından, adaların içinden kırılmamış bir hat kaldığına dikkatleri çeken Tatar, bu hatta en yakın kıyı şeridinin koyu kırmızı renkte gösterildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım