8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları ne zaman başladı? 8 Mart’ın önemi nedir?

  • 1011
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 08 Mart 2018 Perşembe 07:31

Her sene 8 Mart tarihinde kutlanana 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ilk ne zaman kutlandığı ve niçin kutlanmaya başlandığı merak konusu oldu. Birleşmiş Milletlerin de kabul ettiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları neden kutlanıyor? İşte cevabı…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyada farklı etkinlikler ile kutlanıyor.  Kadınların da bir birey olarak erkekler ile eşit hakların sahibi olduklarını belirten özel bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların değerlerinin bir kez daha anlaşılması ve buna vurgu yapması bakımından çeşitli etkinliklerle kutlanmakta.

Kadınlar, tarihte çoğu dönemde bir birey olarak görülmediler fakat toplumun her alanında eşitliğe ulaşmalarının büyük bir azim ve kararlığını gösterdiler. Sonucunda da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü simgesi ile biz de varız mesajın verdiler. Daha önce sayılmayan, ötelenen ve aşağılanan kadınların böyle kendilerine ait bir günlerinin olması, onların ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının bir göstergesidir. Peki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları neden kutlanmaktadır? Şimdi bu soruya yanıt arayalım.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANMAKTADIR?

ABD'nin New York şehrinde bir dokuma fabrikasında kötü koşullarda çalışma olan 40 bin işçi greve gider. Tek istedikleri daha iyi koşullarda çalışmak ve çalıştıklarının hakkını almak, eşit işe eşit ücret almaktı. Bu grev sırasında fabrika çıkan şaibeli bir yangın sonucunda 129 kadın feci şekilde yaşamını yitirmiştir.

Bu acı olayın ardından 8 Mart 1857’de hayatını kaybeden 129 kadın işçinin cenazesine 10 binden fazla insan katıldı.

1910 senesine gelindiğinde Kopenhag’da yapılan 2. Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda konu kadın ve emek mücadelesiydi.  Bu toplantıda Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, kadınlara ait bir mücadele gününün olmasını ifade etmiştir. Bahsi geçen bu yıllarda hemen hemen hiçbir ülkede kadınlara seçme seçilme hakkı verilmemişti. Bundan ötürü birçok ülkede aynı zamanda kutlanacak bu gün temelde kadınlara seçme ve seçilme hakkının da verilmesi için bir mücadele günü olacaktı.

Clara Zetkin, 129 kadının can verdiği olaydan sonra 8 Mart 1857’deki cenaze törenin sembol olmasını ve bu günün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisinde bulundu ve bu öneri oy çoğunluğu ile kabul edildi.

İLK KUTLAMA 1911’DE

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk defa 19 Mart 1911 tarihinde Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart diye değiştirilmesine ise 1921'de Moskova'da yapılan 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda karar verildi. ABD'de ise 1960 senelerinde kutlanmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 sene sonra 8 Mart'ı 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul etti.

TÜRKİYE’DE KADINLAR GÜNÜ

Dünya Kadınlar Gününün Türkiye'deki gelişi şu şekilde olmuştur:

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye’de ilk defa 1921 senesinde "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 senesinde ve onun devamındaki senelerde daha yaygın ve yığınsal bir şekilde kutlandı, kapalı mekan kutlamaları sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesi ile 1975 senesinde "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi organize edildi.

12 Eylül Darbesi'nin ardından cunta yönetimince dört sene süre ile herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten sonra her sene farklı kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım