6 bin TL'ye çoban bulamıyorlar!

  • 1802
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 03 Nisan 2018 Salı 13:36

Tunceli ilinin Çemişgezek ve Pertek ilçelerinde geçimlerini küçükbaş hayvancılık ile sağlayan aileler, hayvanlarını yaylalara götürmek için 6 bin TL maaş ile çalıştıracakları çoban bulamadıklarını ifade ettiler.

Çemişgezek ilçesine bağlı Payamdüzü köyündeki aileler geçimlerini koyun sürüleri besleyerek sağlarken, en büyük sorunlarının bölgede güvenlik gerekçesi ile getirilen yayla yasağı ve çoban bulamamak olduğunu dile getirdiler. Sürü sahibi Nihat Yıldırım, hayvancılık yapmanın artık çok zorlaştığını vurgulayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan destek beklediklerini belirtti.

Arpa ve saman fiyatlarının çok pahalı olduğunu söyleyen Yıldırım artık hayvancılık yapmanın çok zorlaştığını, ürünlerinin para etmediğini, koyunları beslemenin zorlukları olduğunu ve çoban tutup yaylaya çıkmaları gerekğinin ifade etti.

Yaylaları kiralıyoruz ama yayla yasağı var. Arpa, saman fiyatları almış başını gidiyor. Bütün bu emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Süt para etmiyor, peynir çok ucuz şeklinde konuşan Yıldırım, devletin kendilerine el uzatmasını, özellikle  Afganistanlı ve Suriyeli çobanları çalıştırmaları için kendilerine yardım edilmesi gerektiğini ve yayla yasaklarının kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Hayvancılık ile geçimini sağlayan Ağa Yıldırım ise, çobanların talep ettikleri ücretin vali ve generallerin maaşından daha fazla olduğunu belirtti.

Yıldırım, 6 bin lira maaş teklif ettiklerini, ancak çobanların 8-9 bin lira istediklerini dile getirdi: "Bir çobanın maaşı şu an bir valinin maaşından daha fazlasıdır. Çoban arıyoruz, kimle konuşsak bizden aylık 8- 9 bin TL maaş istiyor. Sadece koyunları sağmak için bile çoban bulunmuyor. Şu anda Tunceli yaylalarının büyük bölümü yasak. Biz bu durumda hayvanları daha uzak illerin yaylalarına götürüyoruz, bu da nakliye masrafını iki katına çıkarıyor. Bütün bu zorluklara rağmen hayvanlarımızı ucuza satıyoruz. Peynir fiyatları çok ucuz. Şu an peynirin kilosu 8 liraya satılıyor."

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım