2018 Regaip Kandili Ne Zaman? Diyanet açıkladı!

  • 1018
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Mart 2018 Pazartesi 10:44

2018 senesi Regaip Kandili ne zaman diye soran vatandaşlar için Diyanet açıklama yaptı. Peki, 2018 Regaip Kandili hangi güne denk gelecek? İşte Regaip Kandili ile alakalı tüm ayrıntılar.

Müslüman alemi için büyük önem arz eden günlerden olan Regaip Kandili bu ay içinde kutlanacak. İbadetlerini artırmak isteyen kişilerin merak ettiği 2018 Regaip Kandili ne zaman? Üç ayların da müjdecisi olan Regaip, kelime olarak “pek çok ihsan” demektir. Regaip kandilinin fazileti ihsanlı bir gece olmasından kaynaklanır. Peki 2018 Regaip Kandili ne zaman? İşte cevabı..

2018 REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içerisinde ihtiva eden üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili Diyanet İşleri Başkanlığınca gerçekleştirilen açıklamaya göre 21 Mart’ı 22 Mart'a bağlayan gece idrak edilecek.

İbadetlerini artırmak ve yön vermeyi talep eden vatandaşların merak ettiği 2018 Kandil günleri ise şu şekildedir:

Miraç Kandili 13/14 Nisan 2018 Cuma'yı Cumartesiye bağlayan gece

Berat Kandili 30 Nisan/01 Mayıs 2018 Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece

Mevlid Kandili 19/20 Kasım 2018 Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Arapça bir kelime olan Regaip, “re-ga-be” kökünden geliyor ve herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamlarında kullanılıyor. Regabe’den türeyen Regib kelimesi ise kendisine rağbet edilen, arzulanan, istenen şey demektir. Bu kelimenin Müennesi yani dişili, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Yani "Regâib'in asıl kökü budur.

REGAİP KANDİLİNDE ORUÇ

Üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili orucu hakkında Prof. Nihat Hatipoğlu bir takipçisinin sorusunu cevapladı. Nihat Hatipoğlu’na göre Regaip Kandili orucu bir gün sonra ya da bir gün evvel tutulabilinir. Ama burada dikkat edilmesi gereken husus orucun tek bir gün tutulmamasıdır. Regaip Kandili orucu perşembe ve cuma günü olarak iki gün tutulmalıdır. Bu oruç farz değil nafile bir oruçtur ve geceden niyet edilmelidir. Ayrıca bu orucu tutanlara 1 sene oruç tutmuş sevabı verildiği de ifade ediliyor.

RECEP AYINDA İBADET

Üç ayların habercisi olan Recep ayının anlamı "yüceltilmiş, içine ikramlar konulmuş ay" ve "hazırlanmak" demektir. Receb ayına girildiği ilk gün Allah rızası için iki rekat nafile namaz kılınabilir. Ardından samimi bir ifade ile  günahlara tövbe istigfar edilir. 111 defa “Allahümme salli ala Muhammed” diye Peygamber Efendimize salat-ü selam getirilir. 1660 defa “ya Allah” diye tesbih çekilir.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım