10 ay ceza alan Zuhal Olcay Kimdir? Neden ceza aldı?

  • 2141
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 22 Mart 2018 Perşembe 14:04

Aldığı 10 ay hapis cezası ile gündeme gelen Zuhal Olcay’ın kim olduğu ve hayat hikayesi merak edilir oldu. İşte Zuhal Olcay kimdir sorunun cevabı ve detaylar.

Zuhal Olcay 10 ay hapis cezası aldı. Hapis cezası almasının ardından merak konusu olan Zuhal Olcay kimdir sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Zuhal Olcay nereli, kaç yaşında ve kariyerinde neler var. İşte merak edilenler.

Oyuncu ve müzisyen olan Zuhal Olcay daha çok şarkıcılığı ile ön plana çıkmış bir isim. Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile yargılanması devam eden sanatçı Zuhal Olcay bugün 10 ay hapis cezası aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uyarlamış olduğu bir şarkıdan sonra yapmış olduğu el işareti sebebi ile sanatçı Zuhal Olcay hakkında "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçlaması ile 4 sene 8 aya kadar hapis cezası istemi ile dava açılmıştı.

ZUHAL OLCAY KİMDİR?

1957 senesinin 10 Ağustos gününde İstanbul ilinin  Üsküdar ilçesinde doğan Zuhal Olcay’ın babası berberlik yapıyordu ve ismi Cevat İşanç idi. Annesi ev hanımı olan ailenin tek çocuklarıydı. Çocukluğu Üsküdar ilçesinde geçen Olcay, İlkokul eğitimini Halil Rüştü İlkokulu'nda bitirmesinden sonra Üsküdar Kız Lisesi'ne kaydoldu. Verdiği bir röportajda ailenin tek kızı olmasının tüm sevgiyi toplamak gibi bir avantajı olduğu ama kardeşi olan çocukları kıskandığını ve paylaşamama dezavantajının da olduğunu ifade ediyor.

Zuhal Olcay’ın kanlarında zaten bir sanatçı geni var. Zira büyük teyzesi konservatuarda piyano öğretmeni, diğer iki teyzesinden bir tanesi de devlet tiyatrosunda sanatçıydı. Kuzenleri ve eniştesi de konservatuar eğitimi aldıklarından, Olcay sanata kayıtsız kalamadı ve Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne kayıt yaptırdı.

1976 senesinde Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü tamamladı. Bir yıl Londra'da eğitim aldı. 1976 senesinde, mezun olur olmaz sınıf arkadaşı Selçuk Yöntem ile evlendiğinde henüz 19 yaşında olan Zuhal Olcay, Yöntem’den 3 sene sonra ayrıldı veİzmirli iş insanı Zafer Olcay ila tanıştı ve İzmir iline yerleşti. İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlayan Olcay, ikinci evliliğini Zafer Olcay ile yaptı. 1981 senesinde kızı Ceren Olcay doğdu.

1989’da “Sahte Cennete Veda” filmindeki rolü ile Almanya’da gerçekleştirilen, Altın Film Şeridi festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazandı. 1990 senesinde, oyuncu Haluk Bilginer ile beraber Tiyatro Stüdyosu’nun kurucuları arasında olan ve Aldatma, Kankardeşler, Histeri, Balkon gibi oyunlarda başrol oynayan Olcay aynı sene ilk albümü “Küçük Bir Öykü” yayınlandı.

Olcay, 1992 senesinde, Haluk Bilginer ile Londra’da yapılan tören ile evlendi. O sene Hollywood yapımı olan “indiana-jones” filminde eşi ile beraber rol alan Olcay, Halide Edip karakterine can verdi.

Siyasete de merakı olan Zuhal Olcay’a, Bakırköy Belediye Başkanı Adaylığı teklifi sunuldu. Sanatçı 1993 senesinde, “İki Çift Laf” albümünü, 1996 senesinde “Oyucu” albümlerini çıkardı.

1997 senesinde Zuhal Olcay’a yeni bir ödül daha getirdi. “80. Adım” filminde can verdiği Lerzan karakteri ile, sinema yazarları ve eleştirmenleri tarafından “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülen Zuhal Olcay, 2001 senesinde yapmış olduğu Hiçbir yerde filmi ile de İstanbul Film Festivali’nde yine “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

Vedat Sakman ve Bülent Ortaçgil gibi önemli müzisyenler ile çalışma yapan Zuhal Olcay, 1998 senesinde “İhanet” adında bir albüm daha yayınladı.

1990 senesinde Haluk Bilginer ile beraber "Tiyatro Stüdyosu" isimli özel tiyatronun kurucuları arasında yer aldı ve bu tiyatroda Aldatma, Kankardeşler, Histeri, Balkon gibi oyunlarda başrol oynadı.

1996 senesinde talihsiz bir şekilde Tiyatro Stüdyosu’nun yanmasının ardından 3 sene sonra, 1999’da, Haluk Bilginer ile beraber Oyun Atölyesi'ni kurdular. Olcay, Oyun Atölyesi’nde sahnelenen “Dolu Düşün Boş Konuş” isimli oyundaki rolü ile Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde, "Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü. Zuhal Olcay'ın Haluk Bilginer ile olan evliliği 2004 senesinde sonlandı.

İki kısımda meydana gelen ve “Başucu Şarkıları” ismini verdiği albümlerden, birincisini 2001 senesinde, ikincisini ise 2005 senesinde yayınladıktan sonra, Cengiz Onural’la birlikte çalıştığı “Hiçbir Yerde” müzik marketlerde yerini aldı.

Yeditepe İstanbul, Geniş Zamanlar gibi sevilen birçok dizi ve televizyon showlarında değişik roller alan Zuhal Olcay, müzik direktörlüğünü Gürol Ağırbaş’ın üstlendiği Mevzuhal isimli müzik programında ülkemizin önemli müzisyenlerini konuk etti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım