Prof. Dr. Şükrü Kızılot hayatını kaybetti

Son Güncelleme: 22 Ağustos 2017 Salı 18:31

Türkiye’nin önde gelen vergi uzmanları arasında olan Prof. Dr. Şükrü Kızılot hayatını kaybetti. Prof. Dr. Kızılot Ankara'da Güven Hastanesi'nde tedavi görüyordu.

Prof. Dr Şükrü Kızılot'tan üzücü haber... Türkiye'nin ileri gelen vergi uzmanlarından 59 yaşındaki Kızılot ortalama 3 sene evvel beyin kanaması geçirmiş, tedavi görmüştü. 

Yaklaşık 15 gün evvel tekrar rahatsızlanan Kızılot, son 3 gündür yoğun bakımda tedavi altında tutuluyordu. Prof. Kızılot kurtarılamadı ve yaşamını yitirdi. 

DUAYEN'İ 21 YAŞINDA YAZMIŞTI

Türkiye'de vergi denildiğinde akla gelen ilk isim olan Kızılot, 2012 senesinde 32 yıldır eğitim verdiği Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden emekli olmuştu.

Duayen isim ilk vergi kitabını ise 21 yaşında yazmıştı. Kızılot, ilk kitabının ilginç öyküsünü şu şekilde anlatmıştı:

O zaman henüz 21 yaşındaydım. Bir kitapçıya gidip kendimi tanıttım ve birkaç kitabımı verip incelemesini rica ettim. Adama bir bana bir kitaba baktı ve kabul etmedi. İkinci kitapçıdan da aynı tepkiyi aldım. Kitabımı konsinye olarak dahi raflarına koymuyorlardı. Üçüncü kitapçıya gittiğimde ‘‘Şükrü Kızılot'un oğluyum, babam böyle bir kitap yazdı, işleri çok yoğun dağıtımı ben yapıyorum’’ diyerek kendimi tanıttım. Kitapçı ilk etapta rafına 10 tane koymayı kabul etti. Sorun çözülmüştü. Artık yazdığım her yeni kitabı ‘‘babam yazdı’’ diyerek kitapçıya satıyordum. Birgün kitaplarımı satan kitabevinin sahibi babamla tanışmak istedi, kendisine vergiyle ilgili önemli bir konuda danışmak istediğini söyledi. Sorusunu benim yanıtlayabileceğimi söyledim, şaşırdı. Bu arada yayınlanan kitap sayısı 7'yi bulmuştu. Türkiye'de İnşaat Muhasebe Sistemi'ni kuran kişiyim. Bu kitabı kitapçıya götürdüğümde artık Şükrü Kızılot olduğumu açıkladım. 

ŞÜKRÜ KIZILOT KİMDİR?

Çorum'da doğan Şükrü Kızılot, Maliye Bakanlığı'nda 8 sene görev yaptı. Daha sonra, önce Adana İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Fakültesi'nde asistan olarak göreve başladı. Kızılot, Gazi Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyeliği görevini ve aynı üniversitede Maliye ve Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nü yürüttü. Yazarımız Prof. Dr. Kızılot, 1989 yılından beyin kanaması geçirdiği 2014 yılına kadar vergi alanında pek çok kitap ve köşe yazısı kaleme almıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım