Youtuber ve Vlogger nedir? İşte detaylar...

  • 1139
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 01 Kasım 2017 Çarşamba 09:26

Son zamanlarda çok konuşulan yeni mesleklerden ikisi de 'Youtuber' ya da VLogger denilen ve video blogger'lığı ya da You Tube sayfasından paylaşılan videoların konu alındığı bir meslek türleri. Peki Youtuber ve Vlogger ne demek, kimler nasıl Youtuber ya da Vlogger olabilir, Youtuberlar ne yaparlar? Ne kadar para kazanırlar? İşte detaylar...

Günlük yaşantımızda çok sık duyduğumuz iki kavram var. Youtuber ve Vlogger… Biz sizler için bu iki kavramın anlamlarını ve ne iş yaptıklarını araştırdık. Youtuber ve Vlogger nedir? Nasıl Youtuber ve Vlogger olunur? Youtuber ve Vloggerlar ne yaparlar? İşte tüm merak edilenler…

Youtuber nedir?

Aslında her şey Google'ın Youtube'ı satın alması ile başladı. Çünkü Google (Adsense) reklamlardan kazandığı parayı kullanıcıları ile paylaşmak istiyor. Youtube ise Adsense ile beraber çalışarak kazancının bir kısmını Youtube için içerik üretmeye çalışan kişiler ile paylaşıyor. İşte tam bu noktada insanlar Youtube için video çekerek kendilerine ek bir kazanç sağlamak amacındalar. Elbette ki bazı insanlar bu işi çok daha profesyonel yaparak ve popüler konular ile alakalı videolar çekerek çok büyük paralar kazanmaya başlıyor ve böylece Youtuber’lık kavramı doğuyor.

Vlogger Nedir?

Vlogger, “Video-logger” kelimesinin kısaltılmış halidir. “Video-logger” ise, videolar oluşturan kişi manasına gelir. Vlogger'lar; Blogger'lar ile aynı işi yaparlar fakat içeriklerini yazmak yerine, kamera karşısına geçerek üretirler. Günümüzde en popüler Vlog kanalları YouTube'dadır. YouTube'a bir e-posta adresiyle üye olan herkes bir kanal açabilir, bunun için herhangi bir başvuru veya ödeme yapılmasına gerek yoktur. Kanalınızı ve ürettiğiniz içerikleri beğenerek kanalınızı takip etmeye başlayan kişilere ‘takipçi’ değil ‘abone” denir. Herkes eşit şekilde sıfır abone ile başlar.

 


YouTube Kanalı Açmadan Önce Neler Yapmanız Gerek?

– İyi bir kamera edinin.

– Bir tripod edinin.

– Bir konu/alan belirleyin.

– Kanalınızın adını belirleyin.

– YouTube'da istediğin ismi kullanmakta olan bir kanal var mı diye kontrol edin.

– Kanal profil & başlık resmi belirleyin. (Kurgu yapabilmek için bir bilgisayara & bir kurgu yazılımı da gerekecek)

– Farklı ve özgün olmaya çalışın.

– Gelen yapıcı eleştirileri dikkate alın.

– Başkalarını izleyin ama taklit etmeyin

İzlenme başına ne kadar para kazanacağım?

Bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Çünkü bu videolarınızda yayınlanan reklamlarından hangi ülkelerden izlendiğine kadar bir sürü kritere göre değişiklik gösteriyor .Youtuber olmak aslında kolay ancak popüler konular seçip kaliteli işler üretmelisiniz.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım