Google’ı Sultan Abdülhamid Han mı icat etti?

  • 2048
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 22 Şubat 2018 Perşembe 14:30

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Kütahya’da katıldığı bir konferansta google’ı Sultan Abdülhamid Han’ın icat ettiğini söyledi.

Google’ı Sultan Abdülhamid Han etti ifadesi bir anda sosyal medyada yayılırken insanlar bu sözü kimin söylediğini araştırırken karşılarına Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu çıktı. Kütahya Belediyesi’nce organize edilen 'Vefatının 100. Yılında Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han Konferansı'a katlımda bulunan Sakarya Üniversitesi’den Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, tertemiz bir mirasın ve öz geçmişin adeta bir mirasyedi gibi yırtılıp atıldığını ifade ederek 2. Abdülhamid Han’ın Google’ın mucidi olduğunu ileri sürdü.

O dönemki olanakların sınırlı olmasından dolayı 2. Abdülhamid Han’ın bazı yerlere gitmek istediği halde gidemediğini ve bunun yerine gidemediği yerlerin fotoğraflarını çektirip izlediğini ifade eden Sofuoğlu,  Google'ın ilk kullanıcısının ve icat edeninin Sultan Abdülhamid Han olduğunu iddia etti.

Sultan Abdülhamid Han’ın payitahtta sorun olmaması için bazı yerlere gidemediğini belirten Profesör Sofuoğlu, Han’ın bunun yerine oraların fotoğraflarını çektirerek izlediğini dile getiriyor. O şekilde bir şey ürettiğini söyleyen Sofuoğlu, Google’ın ilk mucidinin Sultan Abdülhamid Han olduğunu vurguluyor.

Bu noktada bu mantık ile akla gelen ilk soru şu: Googlemap’i ( Google haritalar ) de acaba Piri Reis mi icat etmiş oluyor?

Abdülhamid Han’ın 10 sene daha tahtta kalması durumunda dünyanın en zengin devletinin bizim devletimiz olacağını belirten Sofuoğlu, Sultan Abdülhamid Han’ı anlamanın günümüzü anlamak olduğunu dile getiriyor.

2. Abdülhamid Kimdir?

2. Abdülhamid Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı olmakla beraber 113. İslam Halifesidir. 1842 senesinde İstanbul’da doğmuş 1918’de vefat etmiştir. Sultan Abdülmecid'in oğlu olan Abdülhamid’in Kızı Ayşe Sultan'a göre, 13; Kabul gören diğer kaynaklara göre ise 16 eşi vardır. Osmanlının Bunalımlı bir döneminde padişah olan Abdülhamid, Batı'ya karşı dengeci, Doğu'ya karşı ise radikal politikalar izlemiş, ülke içinde monarşiyi güçlendirmiştir.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım