Facebook'ta yeni tehlike: Digmine

  • 656
  • -1
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 23 Aralık 2017 Cumartesi 12:17

Kripto-para birimi aşırmaya çalışan kötü amaçlı yazılım ‘Facebook Messenger’ kullanıcıları hedef alıyor.

Güvenlik araştırmacıları, Facebook Messenger kullanıcılarını hedef alan yeni bir kripto-para birimi casusluğu yapan zararlı bir yazılım keşfettiler.

Siber Güvenlik şirketi Trend Micro’dan edinilen bilgiye göre, ‘Digmine’ olarak bilinen zararlı yazılım, genellikle, video_xxxx.zip olarak isimlendirilmiş bir video dosyası şeklinde kendini gizliyor. Yazılım, bu dosyayı açan ya da açmaya çalışanları etkileyecek şekilde tasarlanmış. Kendisinden etkilenen Facebook profillerinden tüm kayıtlı kişilere -yine virüslü yazılımı içeren- özel mesaj atmasına imkan veren yazılım, sisteminize bir Chrome eklentisi yüklemek suretiyle çalışıyor.
Ancak, bu zararlı yazılım, sadece Chrome’un masaüstü bilgisayar versiyonunu kullananları etkiliyor. Trend Micro yetkililerine göre virüslü dosyayı mobil uygulamadan açarsanız cihazınız etkilenmeyecek.

‘Digmine’e şimdilik sadece Güney Kore, Vietnam, Azerbeycan, Ukrayna, Filipinler, Tayland, ve Venezüella’da rastlanıldı. Ancak, uzmanlara göre, içine yerleştirilmiş propaganda kapasitesi ile birlikte, yazılımın herhangi bir yere, kolayca, bulaşması çok kolay.

Digmine bilgisayarınıza yüklenir yüklenmez, beraberinde Monero kripto-para biriminizi çalmayı hedefleyen bir virüs de dahil olmak üzere bir çok zararlı bileşeni de beraberinde getiriyor. Facebook, Trend Micro’ya, zararlı yazılım içeren tüm linkleri sitesinden kaldırdığını beyan etmesine rağmen, Bleeping Computer adlı sitede yer alan bir habere göre hackerlar hem mevcut zararlı bağlantıları değiştirip hem de, daha karmaşık kodlar ekleyerek, bu bağlantıları kullanıcıların hesaplarını ele geçirmeye ya da manipüle etmeye imkan veren ilave özelliklerle donatmaya devam ediyorlar.

Trend Micro’ya yapılan bir açıklamada Facebook, “Facebook ve Messenger’da ortaya çıkan zararlı bağlantıların ortaya çıkmasını önleyecek otomatik sistemler geliştiriyoruz” şeklinde beyanda bulundu. Açıklama,

“Bilgisayarlarına virüs bulaştığından şüphe edersek, kullanıcılarımıza, güvenilir ortaklarımızdan, ücretsiz bir anti-virüs taraması sağlıyoruz” şeklinde devam etti.

Zararlı yazılımlar hakkında pek bilginiz yoksa, tanıdığınız kişilerden de gelseler, sizinle bir bağlantı paylaşıldığında çok dikkatli olmalısınız. Bu tip yazılımlar, yeni bir olgu olmamasına rağmen -üstelik kripto-para birimi hırsızlığı yıllardır biliniyor- kripto-para birimi pazarının gördüğü muazzam ilgiden dolayı, yeniden gün yüzüne çıkıyorlar.

KAYNAK: https://gizmodo.com/cryptocurrency-mining-malware-targets-facebook-messenge-1821513187

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım