Facebook yaşlanıyor... İşte flaş araştırma

Son Güncelleme: 14 Şubat 2018 Çarşamba 11:28

Son yapılan bir araştırma Facebook’un genç kullanıcılarını kaybederken, daha yaşlı kişiler tarafından tercih edildiğini meydana çıkardı.

Yeni bir araştırmaya göre hemen hemen son 10 senede ilk defa Şubat 2018'de, ABD'deki gençlerin yalnızca yarısından daha azı Facebook'u ziyaret etti. 

Sosyal medya ağının dünya çapında 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, daha fazla insanın sitede vakit geçirmesi çabalarına son senelerde ağırlık vermiş durumda.

Newsweek'ten alınan habere göre bu girişimler çok sayıda yaşlı insanın Facebook'a katılmasını sağlarken bu yükseliş gençlerin ise platformdan ayrılmasına sebep oldu.

GENÇ KULLANICI EROZYONU DEVAM EDECEK

eMarketer tarafından yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya ağı genç kullanıcılarının önemli bir bölümünü kaybediyor. Facebook hala yeni kullanıcılar kazansa da bunun önemli bir bölümünü orta ve üstü yaş gruplarındaki kişiler oluşturuyor.

Araştırma sonuçlarında

"2018 yılında ABD'de 11 yaş ve altındaki kullanıcıların sayısı yüzde 9.3 oranında düşecek, Buna ek olarak 12-17 arası yaş grubunun 5.6; 18-24 yaş arası kullanıcılar ise 5.8 oranında azalacak" tahminlerine de yer verildi.

 
SNAPCHAT'İ KOPYALAMAKLA SUÇLANIYOR 

Facebook son senelerde uyguladığı, "kopyala ve ez" olarak tanımlanan stratejisi sebebi ile sıklıkla eleştiriliyor. Şirket son olarak, bünyesinde barındırdığı Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp ‘ta, gençler arasında oldukça popüler Snapchat uygulamasını kopyalamakla suçlanıyor.

Facebook'un Snapchat'in genç kullanıcılarını çekmeye çalışırken Snapchat ise kullanıcı dostu yeni tasarımı aracılığıyla daha yüksek yaş grubundan kullanıcıları hedeflemeye başladı.

eMarketer analistlerine göre, bu taktik ‘yaşlı kullanıcı istilasından' uzak durmak isteyen gençlerin Snapchat'ten diğer platformlara göç etmesine yol açabilir. Analist Debra Aho Williamson

"Asıl soru anne babası, dedesi Snapchat'te olan gençlerin uygulamayı çekici bulmaya devam edip etmeyecekleri. Facebook'un karşı karşıya kaldığı ikilemlerden birisi bu" dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım