Facebook asıl haberlerin tespiti için tüm gazetelere ilan verdi

  • 3512
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 06 Ekim 2017 Cuma 14:00

Facebook, asılsız haberlerin tespit edilmesine yönelik ipuçlarını, gazetelere verdiği ilanla yayınladı.

Kullanıcı sayısı milyardan fazla olan dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook, asılsız haberlerin belirlenmesine karşı ipuçlarını, gazetelere verdiği ilan ile yayınladı.

Dünya üzerinde birçok ülkenin nüfusundan daha fazla kullanıcısı olduğu ve takipçi sayısı bir milyarı aştığı ifade edilen Facebook, Türkiye'deki gazetelerin birçoğuna bugün tam sayfa ilan verdi.

​Okuyucular, gazetede yer alan ilan ile, Facebook'un kendi platformundan da başlattığı, "asılsız haberlerin tespit edilmesine yönelik ipuçları" ile alakalı bilgi aldı.

Facebook'u simgeleyen "f" sembolü ile ve "Bu bir ilandır" uyarısı ile tam sayfa yayınlanan ilanda başlık olarak, "Asılsız haberleri tespit etmeye yönelik ipuçları" ifadesi kullanıldı.

facebook asıl haber ilanı

Bahsi geçen ilanda,

"Başlıklara şüpheyle yaklaşın, internet adresine (URL) yakından bakın, kaynağı araştırın, yazı biçiminin olağan dışı olup olmadığına dikkat edin, fotoğrafları gözden geçirin, tarihleri inceleyin, kanıtları kontrol edin, başka haber kaynaklarına bakın, haber bir şaka mı ve bazı haberler kasten yanlış bilgi içerir" gibi uyarılar sıralandı.

Facebook'un bu ilanlar ile, insanların asılsız haberler ve sahte videolara karşı duyarlı olmalarının önemine dikkati çekip, dijital platformda son günlerde artan asılsız haberler ve video kullanımının son bulmasını amaçladığı düşünülüyor.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım