4500 TL’lik Samsung Galaxy S9 kaça mal oluyor?

  • 1365
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Mart 2018 Pazartesi 13:48

Son günlerde amiral gemi diye adlandırılan akıllı telefonların fiyatlar aldı başını gidiyor. Peki, bir Samsung Galaxy S9 kaça mal oluyor? Samsung bu cihazlardan ne kadar kazanıyor? İşte analistlerin bu sorulara verdikleri cevaplar.

İlk çıktıkları günden bugüne hızla gelişen akıllı telefonlar fotoğraf noktasında da DSLR fotoğraf makinelerine yaklaşan kalitede fotoğraf sunmaları ile kendi içlerinde de bir yarışa koyuldular. Özellikle Samsung ve İphone en iyi özellikleri kendi telefonlarına yerleştirmek için kıyasıya bir rekabet içinde. Hal böyle olunca maliyetlerde de bir artış söz konusu oluyor.

Samsung, son amiral gemisi diye adlandırdığı Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ın kameraları ile beraber olayı bir üst seviyeye çıkardı ve hem Android platformundaki rakiplerine, hem Apple’ın ürünlerine hem de daha önce çıkardığı ve amiral gemi diye nitelendirdiği Galaxy S8 ve S8+’a fark attı. Ama gerçekleştirilen bu değişim ve iyileştirme, firmanın telefonu 36 dolar daha pahalıya mal etmesine sebep oldu. Böylece tek kameralı Samsung Galaxy S8+, 343 dolara üretilirken çift kameralı Samsung Galaxy S9+, 379 dolara mal oldu.

Akıllı telefonlarda dikkat çeken bir diğer değişim ise ekranlarda meydana geliyor. Samsung, Galaxy S9+ ile beraber kamera donanımının yüklediği maliyeti ekran özelliği ile bir miktar tolere etmiş durumda. Daha önce üretilen ve ekran boyutları aynı olan Galaxy Note 8 ekranı 82 dolara, Galaxy S8+ ekranı ise 78.5 dolara mal olurken, Galaxy S9+ ekranı 72.5 dolarlık bir maliyete sahip. Ama bu durum ekranın Galaxy S9+’daki en pahalı bileşen olduğu gerçeğini de değiştirmemekte. Çünkü Samsung'un kendi üretimi olan işlemcisi olan Exynos 9810 68 dolar, bellek bileşenler ise 51 dolara mal oluyor.

Samsung’un hem çoğu bileşeni kendisi üretmesinden dolayı hem de fiyatlandırma ile alakalı rakiplerine göre biraz daha insaflı oldmasından ötürü bir tık daha uygun fiyatlı olduğu ifade edilebilir. Galaxy S9+’ın Samsung resmi web sitesindeki fiyatı 840 dolar görülüyor. Bu fiyata bakıldığında ürün maliyeti ile oranlandığında şirketin %55’lik bir kar marjı belirlediğini görülmekte. Bununla beraber Apple, iPhone X için %61, iPhone 8 Plus için ise %59’luk kar marjı belirliyor.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım