Zeytin Dalı harekatı Rusya vizyonuna Türkiye’yi yaklaştırabilir

Son Güncelleme: 18 Şubat 2018 Pazar 17:05

DEAŞ terör örgütünün Suriye’deki topraklarını kaybetmesinden sonra Rusya, siyasi çözüm olarak ve ülkenin yeniden inşasını ilk sıralara alsa da bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşmaya başladı.

Rusya ‘yeni Suriye’ planlarını gözden geçirmek zorunda. Çünkü bir taraftan Kürt sorunu diğer taraftan dış askeri güçlerin durumu ve buna ilave olarak İran-Suudi çekişmesi Kremlin’in tek taraflı çözebileceği şeyler değil.  

Rusya önce Eylül 2015’te yaptığı askeri müdahale, daha sonra 2017’de Astana süreci ile Suriye üzerinde önemli bir kazanım elde etti. Ama asıl başarı yukarıda bahsedilen sorunları nasıl çözeceğini ile ortaya çıkacak.

Suriye’de Kürt Vizyonu Farklılaştı

Suriye krizinin ilk senelerinde kontrol kuzeyde PYD’ye askeri kanat olarak da YPG’ye bırakıldı. Ama kimse sorunların böylesine büyüyeceğiniz tahmin edemedi. Ankara o ilk dönemde  PYD yönetimi ile diyalog peşinde olan Ankara PYD’yi PKK’dan ayrı tutan bir politika güttü. Bu sıralarda PYD henüz ‘terör tehdidi’ olarak görülmüyordu.

Kürtlere Özerklik istiyor

Rusya Suriye’de gün yüzüne çıkan Kürt sorununa siyasi çözüm üretmeye çalıştı ve 2017 Astana toplantısında Kürtlere Suriye içerisinden özerklik teklifi getirdi.  Moskova bu teklifi şimdi de Birleşmiş Milletler’de gündeme getirmeye çalışacak.

Rusya’nın bu teklifi ile paralel giden bir süreçte başlayan Afrin Zeytin Dalı Harekatı Moskova’nın bu vizyonuna Türkiye’yi yaklaştırabilir.

ABD Moskova Gerilimi

Bir yandan da ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri adı altında YPG ile varlığını bölgede sürdürmesi  ve enerji kontrolleri üzerinde PYD/YPG’nin söz sahibi olmasını istemedi ABD ve Rusya hattında gerilime yol açmaktadır.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım