Zeytin Dalı harekatı hakkında Merkel'e açık mektup

Son Güncelleme: 03 Şubat 2018 Cumartesi 12:11

Çoğu Almanya'dan Avrupa'daki 100'e yakın sanatçı, yönetmen, oyuncu ve akademisyen tarafından imzalanan açık mektupta, Almanya Başbakanı Merkel ve Dışişleri Bakanı Gabriel'den Afrin harekatına tepki göstermeleri talep edildi.

Almanya ve Avrupa'nın diğer ülkelerinden 90'ı aşkın sanatçı, oyuncu, yönetmen ve akademisyen, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'e açık bir mektup yazıp Türkiye'nin Afrin harekatına karşı tavır alma çağrısında bulundu.

DW Türkçe'den alınan habere göre, açık mektubu imzalayanlar arasında bulunan Stuttgart Tasarım, Sanat ve Medya Yüksek Okulu'ndan Prof. Peter Ott,

"Türkiye'nin Afrin'e saldırısı karşısında Alman siyasetinin göstermiş olduğu pasifliği" eleştirdiklerini belirtti. 

Mektupta, siyasilere

"Avrupa'nın değerlerini inandırıcı bir şekilde savunma ve somut olarak demokrasi, uluslararası hukuk ve insan hakları için çaba gösterme" çağrısı yapıldı.

'SURİYE'YE YÖNELİK SALDIRILARA SON VERİLMELİ'

Ayrıca Avrupa Birliği ve Almanya'nın,

"Türk hükümetinin Suriye'ye yönelik saldırısına derhal son vermesi için eldeki bütün imkânlarla mücadele etmesi" gerektiği ifade edildi.

Mektupta Kuzey Suriye'deki Afrin'de "demokratik bir toplum kurma" çabası gösterildiği ifade edilerek, bunun desteklenmesi gerektiğine işaret edildi. Almanya'nın "ümit veren bu gelişmenin bölgesel rejimler, özellikle de NATO ortağı olan ve savaş araçları sevk edilen Türkiye tarafından yerle bir edilmeye" çalışılması karşısında sessiz kalmaması ve durumu görmezden gelmemesi gerektiği ifade edildi. 

Mektupta, Merkel ve Gabriel'e nüfuzlarını kullanarak dış politikadaki sorumluluklarına uygun bir tutum izlemeleri çağrısında bulunuldu. Mektubu imzalayanlar arasında oyuncu Peter Lohmeyer, yönetmen Ayşe Polat, aktris Maria Schrader, sanatçı Daniel Richter, yönetmen Yüksel Yavuz gibi isimler bulunuyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım