YPG itirafı ABD istihbarat raporuna girdi

Son Güncelleme: 14 Şubat 2018 Çarşamba 11:10

ABD kongresine sunulan istihbarat raporunda PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG'nin 'PKK ile alakalı olduğu ve otonom bir bölge arayışında olduğu' belirtildi.

Bahsi geçen raporda YPG için

'PKK'nın Suriye'deki milisleri' ifadeleri kullanıldı. ABD Kongresi'ne sunulan rapor hakkında hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "ABD’deki bazı kurumlarda bu bilgi zaten mevcut. Esasen bu bilinmeyen bir şey değildir. Tüm bu konular ABD dışişleri bakanı geldiğinde de görüşülecektir. Her türlü bilgi belge muhataplarına verilmiştir." yorumu yapıldı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats’ın Kongre’ye sunduğu 13 Şubat 2018 tarihli ‘Dünyada tehdit değerlendirmesi’ adındaki raporun Ortadoğu bölümünde şu ifadeler yer aldı:

- YPG - PKK’nın Suriye’deki milisleri – muhtemelen bir çeşit özerlik arayışına girecek ancak Rusya, İran ve Türkiye’den dirençle karşılacaklar. 

- Rusya ve İran Suriye’de uzun vadeli olarak varlık göstermeyi planlıyor; askeri üs haklarının yanı sıra petrol ve gaz arama kontratlarını garanti altına almaya çalışacaklar.

- İran Suriye üzerinden Lübnan’a bir kara koridoru oluşturma arayışında. 

HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ

ABD Kongresi'nde yayımlanan rapora hükümetten ilk tepki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den geldi.

Gül,

"ABD’deki bazı kurumlarda bu bilgi zaten mevcut. Esasen bu bilinmeyen bir şey değildir. Tüm bu konular ABD dışişleri bakanı geldiğinde de görüşülecektir. Her türlü bilgi belge muhataplarına verilmiştir." dedi. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım