Türklere hakaret eden Alman politikacı yolun sonuna geldi

Son Güncelleme: 08 Mart 2018 Perşembe 15:08

Türklere 'kimyon taciri' ve 'deve güdücü' tanımlamalarında bulunan aşırı sağcı Almanya Alternatif (AfD) partisinin Saksonya-Anhalt bölgesi başkanı Andre Poggenburg istifa edeceğini açıkladı. Poggenburg istifasını 'partisi ve parlamento grubundan gelen baskılar'dan sonra aldığını dile getirdi.

Almanya'da göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı AfD'nin Saksonya-Anhalt bölgesi lideri ve eyaletin parlamento grubunun başkanlığını yapan 42 yaşındaki Poggenburg her iki görevini de mart ayının sonunda bırakıyor.

Poogenburg yaptığı açıklamada istifa kararını partisi ve parlamento grubundan gelen baskılar sonucunda almış olduğunu ifade etti.

NE DEMİŞTİ?

Poggenburg, bahsi geçen skandal sözleri şubat ayında Dresden şehri civarlarındaki bir kasabada partililere yaptığı bir konuşma sırasında söylemiş ve Almanya'da Yurt Bakanlığı kurulmasına eleştiri yönelten Almanya Türk Toplumu derneğini hedefine almıştı.

Poggenburg bu konuşmasında, “bir buçuk milyon Ermeni'ye soykırım uygulayan ve hala sorumluluk üstlenmeyen bu kimyon tacirleri bize vatan ve tarih dersi vermeye mi kalkıyor? Akıllarını kaçırmışlar herhalde. Bu deve güdücüler, çok sayıda karılarının olduğu ve çamurdan kulübelerde yaşadıkları yere, Boğaziçi'nin çok daha ötesine, ait oldukları yere geri gitmeli" şeklinde konuşmuştu.

Bunun yanından Poggenburg, çifte vatandaşlık uygulamasını da eleştirmiş ve çifte vatandaşlığın 'vatan ve yurt nedir bilmeyen ayak takımı yaratmaktan başka bir şeye yaramadığını' dile getirmişti.

Poggenburg'un geçtiğimiz yıl parti üyeleri ve destekçileri arasındaki bir WhatsApp grubunda 'Almanya Almanlarındır' sloganını yazdığı da meydana çıkmıştı. Bahsi geçen slogan Neo-Naziler arasında çok sık kullanılan bir ifadeydi.

Olayın ifşa olmasının ardından Poggenburg kendini 'Neden bu açıklama beni baskı altına sokuyor. Tabii ki Almanya Almanlara ait olmalı" diyerek kendini savunmuştu.

Aşırı sağcı AfD geçtiğimiz yıl eylüldeki seçimlerde % 13 oranında oy alıp Federal Meclis'te 3. büyük parti durumuna gelmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım