Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler "daha gerçekçi bir şekle" sokulmalı

Son Güncelleme: 12 Ocak 2018 Cuma 11:51

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile AB ilişkilerinin gerçekçi bir forma sokulması gerektiğini ifade etti ve Ankara'nın Avrupa ülkeleri ile verdiği yumuşama sinyallerini "Sadece tatlı sözler yetmez. Önemli olan olgulardır ve bu olgular henüz değişmemiştir” ifadeleri ile değerlendirdi.

DW Türkçe'nin dpa'dan aldığı habere göre Hahn, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin "daha gerçekçi bir şekle sokulması gerektiğini" ifade etti. 

TAM ÜYELİK YERİNE 'STRATEJİK ORTAKLIK'

Hahn, Türkiye ile tam üyelik yerine kısa bir zaman evvel Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un gündeme getirdiği 'stratejik ortaklık' kurulabileceğini ve diğer AB üyelerinin de bu öneriyi tartışmalarını umduğunu dile getirdi.

'OLGULAR HENÜZ DEĞİŞMEDİ'

Hahn, Türkiye'nin başta Almanya olmak üzere bazı AB ülkeleriyle yakınlaşma araması ile alakalı olarak

"Sadece tatlı sözler yetmez. Önemli olan olgulardır ve bu olgular henüz değişmemiştir” dedi.


'HUKUK DEVLETİ AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ' 

Hahn sözlerine şöyle sdevam etti:

"Hala on binlerce gazeteci, avukat, akademisyen ve devlet görevlisi cezaevinde ya da geçim imkanları ellerinden alındı. Hukuk devleti açısından kabul edilemez olan bu durumda değişiklik olmamıştır.”

SURİYELİLERE AB BÜTÇESİNE TEPKİ

Hahn, Almanya'nın 'Suriyeli mülteciler için Türkiye'ye taahhüt edilen yardımların AB bütçesinden karşılanması' şeklindeki önerisini eleştirdi. Johannes Hahn,

"Üye ülkeler kendiliklerinden karar verdikleri yeni harcamaların ortak bütçeden yapılmasını istiyorsa o zaman bu kaynağın nereden sağlanacağını ve hangi diğer ülkelere ayrılan harcamaların azaltılacağını da söylemek durumdadırlar” dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım