Türkiye – Rusya yakınlaşması ABD’yi rahatsız ediyor

Son Güncelleme: 07 Mart 2018 Çarşamba 07:07

Rusya ve Türkiye arasında başlayan yakınlaşma ABD’yi rahatsız ediyor. ABD Savunma Bakanlığı İstihbarat Departmanı Müdürü Robert Ashley, bu yakınlaşmanın NATO’da meydana gelen anlaşmazlıkları derinleştiren bir unsur olduğunu ifade etti.

Ortadoğu’da stratejik öneme sahip en önemli ülke olan Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşması ile alakalı ABD’den yeni bir açıklama geldi.  ABD Savunma Bakanlığı İstihbarat Departmanı Müdürü Robert Ashley, yaptığı yazılı açıklama ile iki ülke arasındaki bu yakınlaşmanın NATO’da anlaşmazlıkları derinleştireceğini dile getirdi.

Ashley, Rusya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümeti ile bağlantısı, Türkiye’ye silah satılması ( S-400 ), Mısır ve Libya gibi ülkelere gittikçe artan ilginin Rusya’nın stratejik bir amacını yansıttığını ifade etti. Bu amacın ise Akdeniz ve NATO’nun güney sınırlarında etkisini yayma fırsatlarını yükseltmek ve bunun yanında NATO’daki anlaşmazlıkları daha da derinleştirmek olduğunu vurguladı.

RUSYA’NIN EYLEMLERİ SAVAŞIN GİDİŞATINA YÖN VERDİ

Ashley, ABD Kongresi'ne yazılı bir şekilde verdiği ifadesinde Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarını da değerlendirdi. Ashley, Rusya’ya ait birliklerin Suriye’ye müdahale etmesi ile çatışmaların gidişatının değiştiğini ve Rusya’nın Esad rejimini kuvvetlendirdiğini belirtti. Ashley bu güçlenmenin Moskova’ya kendini, Ortadoğu’daki bölgesel kuvvetlerin arasında güvenilir arabulucu olarak konumlandırma fırsatını verdiğini de sözlerine ekledi.

Daha önce de ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rusya'nın yaptığı bazı açıklamalarının İki NATO müttefikinin ( Türkiye ve ABD ) arasını açmaya çalıştığını ifade etmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım