Trump'a karşı en pratik tepki Filistin'i tanımak

Son Güncelleme: 10 Aralık 2017 Pazar 08:01

Arap ülkelerinin dışişleri bakanları Kudüs ile alakalı olarak yaptıkları olağanüstü toplantısı Mısır’ın başkenti Kahire’de başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, ABD’nin Kudüs’ü 'İsrail’in başkenti' olarak tanıma kararının geçersiz olduğunu ifade etti. Ebu Gayt,

“Trump’ın kararına verilecek en pratik tepki başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanımaktır. Kudüs’ün statüsü uluslararası sözleşmeler ve BM kararları ile sabittir. Kudüs’ün işgal altında olduğu ve işgalci devletin egemenliğinin bulunmadığı söz konusu kararlarla teyit edilmiştir. ABD’nin Kudüs’ü işgalcilerin başkenti olarak tanıması Kudüs’ün statüsünü değiştirmez” İfadelerini kullandı.

DÜNYAYA 'BÜYÜKELÇİLİKLERİNİZİ KUDÜS'E TAŞIMAYIN' ÇAĞRISI

Ebu Gayt, dünya ülkelerinden büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımamaları talep etti. Bugünkü toplantı, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararı çerçevesinde Filistin ve Ürdün’ün talebi üzerine gerçekleştirildi.

Dönem başkanı olan Cibuti Dışişleri Bakanı Mahmud Ali Yusuf başkanlığında yapılan toplantıya 18 Arap ülkesi dışişleri ve dışişlerinden sorumlu devlet bakanı seviyesinde katılıyor.

Bahreyn ve Komor Adalarının daimi temsilciler seviyesinde katıldığı toplantıya, Suriye 2012’den beri üyeliğinin askıya alınmasından dolayı katılamıyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım