Trump, Tillerson’u neden görevden aldı?

  • 1033
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 14 Mart 2018 Çarşamba 08:33

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alması ile alakalı olarak, Tillerson’la birçok noktada anlaşmadığını ve bu kararı kendisini aldığını dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alarak göreve CIA Direktörü Mike Pompeo'yu getirmesinden sonra açıklama yapmak için kameraların karşısına çıktı. Rex’i sevdiğini ama zihniyetlerinin ve düşünce yapılarının farklı olduğunu ifade eden Trump, gazetecilerin Tillerson size moron dediği için mi kovuldu sorularını yanıtlamazken Pompeo ile çok iyi anlaştıklarını ve kimyalarının tuttuğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz ekim ayında kabine toplantısı sırasında Tillerson’un Trump’tan bahsederken ‘moron’ kelimesini kullandığı öne sürülmüştü. İki tarafta bu iddiaları yalanlarken Trump, Tillerson ile IQ testine girmeye hazır olduğunu kaydetmişti. Bu iddiaların ardından Tillerson’a gideceği gözüyle bakılıyor ve idareten bakanlık yaptığı konuşuluyordu. Tillerson’un kovulup Pompeo’nun yerine geleceği haberlerini Trump sosyal medya hesabından yalanlamıştı.

TRUMP’IN İRAN RAHATSIZLIĞI

Trump, Tillerson ile anlaşamadıkları en önemli konunun İran olduğunu ifade etti. Tillerson’un İran ile yapılan nükleer anlaşmadan memnun olduğunu ifade eden Trump, kendilerinin bu anlaşmayı bozmak istediklerini ama Tillerson’un buna yanaşmadığını söyledi.

POMPEO’YA ÖVGÜLER

Trumo Pompeo'nun istihbarat toplama etkinliklerini kuvvetlendirerek, savunma ve saldırı kabiliyetlerini moderniz edip, dost ve müttefikler ile yakın ilişkiler kurup hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların övgüsünü kazandığını belirtti ve son 14 ayda Pompeo’yu iyi tanıdığını ve bu iş için onun en iyi kişi olduğunu sözlerine ekledi. Trump’ın basın toplantısında sürekli Pompeo’yu övmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım