Tillerson'dan Türkiye mesajı: Bir yolu bulunmalı

Son Güncelleme: 14 Şubat 2018 Çarşamba 14:54

Ortadoğu turunda olan ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı bağlamında yapacağı Ankara ziyareti ile alakalı mesajlar verdi. ''ABD, Türkiye ile aynı yönde çalışmaya devam etmenin bir yolunu bulmalı'' şeklinde konuşan Tillerson Türkiye'ye tehditleri azaltmak için işbirliği içinde çalışmanın yollarını görüşmeyi umduğunu ifade etti.

ABD'nin cumartesi günü İsrail ile Suriye'deki İran askeri varlığı ve Suriye güçleri arasında meydana gelen askeri gerilimden gayet endişe duyduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran'ın Suriye'den çekilmesini yönelik taleplerini tekrarladı. 

Tillerson, İran'ın silahlı kuvvetlerini ve milislerini Suriye'den çekmesi gerektiğini savundu.

VELAYETİ'DEN JET HIZIYLA YANIT: ASIL ABD ÇEKİLMELİ

Buna jet hızıyla yanıt veren İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti,

''İran'ın Suriye'deki askeri varlığı Suriye hükümetinin davetine dayanmaktadır ve meşrudur. Asıl ABD Suriye'den çekilmeli'' dedi.

TILLERSON: HİZBULLAH LÜBNAN SİYASETİNİN BİR PARÇASI

Bununla birlikte Tillerson, Hizbullah'ın Lübnan'daki siyasi sürecin bir parçası olduğunun kabul edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ürdün'de bulunan Tillerson, ABD ile müttefiklerinin desteklediği Suriyeli muhaliflerle de biraraya geldi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım